Roztoczańskie atrakcje: Józefów i okolice

Roztoczańskie atrakcje: Józefów i okolice

Uroczych miejscowości, do których w trakcie wycieczki po terenie Roztocza Środkowego warto zajrzeć, jest wiele. W ich gronie znajduje się Józefów, kuszący ciekawą okolicą oraz wspaniałymi zabytkami. Na co warto zwrócić tu uwagę? Jakie atrakcje mogą oczarować każdego turystę?

Założony w początkach XVIII wieku, był Józefów początkowo niewielką osadą w dolinie Niepryszki. W czasach V ordynata, Tomasza Józefa Zamoyskiego, lokowano tu miasto nazwane Józefowem. Stosowny akt lokacyjny został podpisany w Zamościu w 1725 roku, od tej chwili zaczyna się też historia miasta Józefowa. Dość szybko miasto to stało się ważnym ośrodkiem handlu oraz rzemiosła, dość szybko rozwijało się na jego terenie osadnictwo. Powstawały tu nowe obiekty (jak ratusz czy synagoga) oraz nowe zakłady pracy (jak papiernia czy hamernia). W dziejach Roztocza Józefów odegrał bardzo ważną rolę nie tylko jako ośrodek gospodarczy, ale i jako miejsce wielu krwawych starć. Wiele walk w rejonie tego miasta stoczono w okresie powstania styczniowego, do licznych potyczek dochodziło tu również w okresie II wojny światowej. Co ciekawe, to właśnie z Józefowa pochodził Konrad Bartoszewski “Wir”, będący jednym z najważniejszych przywódców AK na terenie Zamojszczyzny. W powojennych dziejach Józefowa rolę bardzo ważną zajmuje turystyka oraz imprezy, które przyciągają tu gości z różnych zakątków Polski. Przegląd Piosenki Turystycznej, Festiwal Kultury Ekologicznej – oto wydarzenia, dzięki którym Józefów jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez gości. A co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po terenie tego miasta?

Józefów to wspaniałe atrakcje i cenne zabytki, obok których nie można przejść obojętnie. Kto znajdzie w rejonie Józefowa tanie noclegi, ten bez ograniczeń będzie mógł poznawać piękno tutejszych budowli oraz urocze zakątki czekające w okolicy. Z pewnością warto tu zwrócić uwagę na ratusz – ciekawy gmach z końca XVIII stulecia, oraz na murowaną synagogę, wzniesioną w XIX wieku w miejscu poprzedniej, drewnianej bożnicy. Z lat 80-tych XIX wieku pochodzi też piękny kościół parafialny, będący interesującym przykładem architektury neobarokowej. Na uwagę zasługuje też dawny lamus oraz żydowski cmentarz, mający przypominać o dawnych mieszkańcach tego miasta. Liczne krzyże i kamienne figury przydrożne, muzeum kamieniarstwa – oto kolejne atrakcje, na które warto zwrócić uwagę podczas wycieczki po tej części Roztocza. Dzięki temu wizyta w Józefowie stanie się nie tylko przyjemnym, ale i pouczającym doświadczeniem. A gdzie można się wybrać z samego Józefowa? Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten może wędrować m. in. w stronę Hamerni i Starego Górecka. Ciekawą wycieczka może się też okazać wyprawa na teren pobliskich kamieniołomów, rozciągających się na południe od Józefowa, tuż przy skraju Puszczy Solskiej.

Dodaj komentarz