Pieniądze w podróży potrzebne czy zbędne?

Pieniądze w podróży potrzebne czy zbędne?

PIENIĄDZE W PODRÓŻY

Niezależnie od tego gdzie i na jak długo się wybieramy zawsze będziemy musieli zabrać ze sobą pieniądze. Niezbędne będą nam chociażby na jedzenie, picie czy drobne wydatki. Nawet jeśli nie planujemy wydatków bo jedziemy stopem, pod namiot na jedną noc, chyba nikt z nas nie rusza się bez kilku złotych. Mając na myśli pieniądze mówimy już nie tylko o gotówce. Pieniądze to także karty płatnicze, kredytowe, walutowe. Bezapelacyjnie jednak, ruszając w podróż zabieramy ze sobą pieniądze.

GOTÓWKA W PODRÓŻY

Według nas gotówka w podróży jest elementem niezbędnym. Wielu z was pewnie pomyśli, że gotówka odchodzi już do lamusa. Po co mi ona skoro mam kartę. My jesteśmy jednak zdania, że przezorny zawsze ubezpieczony. Zwłaszcza w podróży. Będąc z dala od domu nie skoczymy do niego na chwilę żeby wziąć gotówkę. Podróżując w pojedynkę nie będziemy mieli także od kogo pożyczyć kilku złotych. Z doświadczenia wiemy jednak, że zdarzają się sytuacje, w których w dalszym ciągu nie będziemy mogli dokonać płatności przy użyciu karty płatniczej. Zawsze dobrze jest mieć w portfelu parę złotych. Nie raz byliśmy świadkami chociażby tego, że czytnik kart nie działa czy pani konduktor w pociągu, mówiącej do kogoś „płatność tylko gotówką”. Dobrze także przed wyjazdem rozeznać się w sytuacji. Są miejsca, w których nie tylko nie zapłacimy kartą, ale i ciężko będzie znaleźć nam bankomat naszego banku, aby nie ponosić dodatkowych kosztów przy wypłacie gotówki. Uważamy, że gotówka w podróży jest niezbędna, jednak nie należy także bez potrzeby przesadzać z jej kwotą. Jeśli jednak musimy mieć ze sobą większą ilość gotówki pamiętajcie, że portfel to nie jedyne miejsce na jej przechowywanie. Zdarzają się różne wypadki i kradzieże. Nie jest to nic miłego i nie należy być pesymistą, jednak zwyczajnie pewne możliwości należy przewidywać. Trzymanie całej gotówki w torbie czy plecaku, co prawda w różnych przegródkach, też nie rozwiązuje sytuacji. W przypadku gdy zaginie nam torba tracimy całą gotówkę. Należy pamiętać więc nie tylko o gotówce ale i o jej właściwym zabezpieczeniu.

KARTY PŁATNICZE / DO BANKOMATU

Drugim najpopularniejszym sposobem płatności są karty płatnicze. Bezapelacyjnie ułatwiają nam one płatności. Dzięki temu nie musimy nosić przy sobie dużo gotówki. Stają się coraz popularniejsze, dzięki temu kolejne miejsca (nawet małe, lokalne sklepiki) wprowadzają możliwość płatności kartą. Dzięki posiadanym zabezpieczeniom, utrata karty i szybkie jej zablokowanie, zagwarantuje, że stracimy tylko kartę, a nie pieniądze zgromadzone na koncie. Ważne zatem aby znać bądź mieć zapisany numer telefonu do banku, aby móc niezwłocznie zablokować kartę. Ponadto, co wydawać się może niektórym śmieszne (jeśli tak będzie to bardzo dobrze, znaczy to nie więcej nie mniej, a tyle, że tego nie robicie), nie należy nosić w pakiecie karty i PINu na załączonej do niej karteczce. Śmieszne? I dobrze. Ale uwierzcie, że byliśmy świadkiem takiej właśnie sytuacji. Nawet jeśli macie karteczkę z numerem PIN nie przy karcie ale w jednej torbie, również nie jest to dobra metoda. Sposobem na to jest np. zapisanie numeru PIN w telefonie jako jeden z kontaktów jako pierwsze bądź ostatnie cyfry całego numeru. Jeśli numer do Krysi w rzeczywistości będzie zawierał wasz numer PIN nikt inny poza wami nie będzie w stanie tego znaleźć. Warto także co jakiś czas aktualizować swoją umowę z bankiem, gdyż karta płatnicza założona kilka lat temu, z pewnością opiera się o dużo gorsze warunki, niż te które możemy wynegocjować aktualnie. Chodzi przede wszystkim o opłaty związane z użytkowaniem konta, takie jak np. opłaty za wypłatę z bankomatu należącego do innego banku, co w podróży ma wielkie znaczenie. Nawet podróżując w kraju, w niektórych regionach Polski, nasz bank może być zwyczajnie mało popularny i szukanie bankomatu może okazać się wręcz bezcelowe. Koszty wypłaty z innego bankomatu, tym bardziej za starych zasadach, kiedy to karty płatnicze były mniej popularne, jest dość drogie.

KONTO I KARTY WALUTOWE

Osobom, które podróżują często i przede wszystkim za granicę poleca się konta wielowalutowe z kartą. Jeśli nie chcemy zabierać ze sobą wyłącznie gotówki w ten sposób unikniemy dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem. Dzięki temu będziemy mieli koszty pod kontrola, a po powrocie z wakacji, nasz wyciąg z konta nie będzie zawierał żadnych niespodzianek. Banki co prawda nie mogą już stosować własnych kursów wymiany walut, na czym w tej sytuacji zarabiały, jednak w związku z tym zaczęły pobierać opłatę za przewalutowanie. Kiedy często podróżujemy warto zaopatrzyć się w konto i kartę walutową, dzięki czemu nie będziemy ponosić dodatkowych kosztów, doliczanych do kwoty operacji wykonanej za granicą. Konto wielowalutowe jest połączone jednocześnie z kilkoma rachunkami w różnych walutach. Kiedy płacimy w polskich złotych z automatu obciążane jest konto w złotych, jeśli płacimy w euro obciążane jest konto walutowe w euro itd. Unikamy tym samym dodatkowej opłaty za przewalutowanie.

Wybierając się w podróż pamiętajmy przede wszystkim o tym, że należy odpowiednio zabezpieczyć nasze pieniądze i nie trzymać wszystkich w jednym miejscu. Zawsze dobrze jest też mieć przy sobie gotówkę, jednak jeśli sytuacja tego nie wymaga (są takie rejony świata, że gotówka to jedyna metoda płatności) dobrze aby gotówka nie była naszym jedynym „pieniądzem”.

Dodaj komentarz