Bory Tucholskie – nie tylko przyroda, ale też tradycja!

Bory Tucholskie – nie tylko przyroda, ale też tradycja!

Obszar lasów po dawnym pograniczu polsko-pomorskim zamieszkują Borowiacy – grupa etniczna ludności kaszubskiej, kultywująca tradycje folklorystyczne, m.in. hafciarstwo, rzeźbę ludową i plecionkarstwo.

Wycieczka do jednego z największych kompleksów lasów w Polsce

Tuchola patronuje regionowi oraz jednemu z największych kompleksów lasów w Polsce. Znajduje się tu Muzeum Borów Tucholskich. Jest to centrum regionu haftu tucholskiego. Podczas lipcowych Dni Borów Tucholskich eksponują swoje wyroby wszystkie pracownie hafciarskie, a także prezentowane są inne tradycyjne wyroby sztuki ludowej.

Bory Tucholskie to oczywiście głownie wszechobecna przyroda. Tucholski Park Krajobrazowy urozmaicają jeziora oraz meandrujące wstęgi Brdy i jej dopływów: Czerskiej Strugi, Bielskiej Strugi, Stążki i Rudej. Najcenniejsze obszary parku obejmują rezerwaty przyrody. Do najciekawszych należy Dolina Rzeki Brdy, który chroni 27-kilometrowy odcinek rzeki. Do atrakcji parku należy akwedukt w Fojutowie, gdzie Wielki Kanał Brdy krzyżuje się z rzeką Czerska Struga.

Szlak Brdy przez Bory Tucholskie od wsi Męcikał do Piły Młyna to jeden z najciekawszych szlaków kajakowych. Zaczyna się jeziorem zaporowym utworzonym przez spiętrzenie wody rzeki zaporą we wsi Mylof. Później do letniskowej wsi Rytel meandruje równolegle do Wielkiego Kanału Brdy. Za Nadolna Karczmą rozpoczyna się najpiękniejszy odcinek rzeki z dziesiątkami meandrów omywających wydmowe wzniesienia.

Bory Tucholskie – nie tylko przyroda, ale też tradycja!

Warto wspomnieć również o Wdzydzkim Parku Krajobrazowym, który utworzono dla ochrony wód jeziora Wdzydze i położonych w jego sąsiedztwie lasów. Największe jezioro na Pojezierzu Kaszubskim nazywane przez Kaszubów Kaszubskim Morzem ma rozbudowana linię brzegową, rozdzielona dodatkowo w północnej części na kilka ramion. Główny akwen urozmaicają rozległe półwyspy oraz pięć dużych wysp – największa z nich, Ostrów Wielki, ma niemal 3 km długości. Przez jezioro przepływa rzeka Wda, popularny szlak kajakowy.

Największą wsią letniskową nad brzegami jeziora Wdzydze jest Wdzydze Kiszewkie. Słynie z Kaszubskiego Parku Etnograficznego, którego zalążkiem były muzeum i ośrodek twórczości ludowej, założone w 1906 r. przez Teodorę i Izydora Gulgowskich. Co roku w trzecią niedziele lipca w parku odbywa się Jarmark Wdzydzki, święto kaszubskiego folkloru.

W lesie nad Wdą pomiędzy wsiami Miedzno i Odry leży Rezerwat Kręgi Kamienne. Obejmuje on rozległy obszar kultowy i cmentarzysko plemienia Gotów, składające się z 10 kamiennych kręgów i 29 kurhanów, które warto zobaczyć, będąc w tej okolicy.

Dodaj komentarz