Będziński skarb: zamek pełen zabytków

Będziński skarb: zamek pełen zabytków

Znany jest jako siedziba Muzeum Zagłębia, a prezentowana w jego murach kolekcja dawnej broni jest znana w całym kraju. Będziński zamek to nie tylko wyjątkowa atrakcja turystyczna, ale i jedna z największych osobliwości architektonicznych na terenie Zagłębia. Każdy turysta, który odwiedza Będzin, zaczyna odkrywanie piękna tego miasta od wizyty na zamku. Co koniecznie trzeba wiedzieć na temat tego zabytku?

Zamek w Będzinie przyciąga już samym swym położeniem. Wzniesiony na wzgórzu nad Czarną Przemszą, jest doskonale widoczny już z daleka. Samo wzgórze zamkowe jest ważnym punktem w programie każdej wycieczki po mieście. To właśnie tu znajdują się słynne podziemia, czyli poniemiecki schron z czasów II wojny światowej. Na wzgórzu tym zobaczyć można i żydowski cmentarz. To ważne atrakcje, jednak i tak zamek dla większości zwiedzających pozostaje numerem jeden na długiej liście będzińskich zabytków.

Wyjątkowość zamku w Będzinie nie powinna wzbudzać wątpliwości. Jest to obiekt wyjątkowy z kilku względów. Długa historia, ciekawa architektura oraz doskonały stan zachowania, będący efektem prac przy odbudowie zamku prowadzonych już w XIX wieku – oto walory, dzięki którym ta atrakcja turystyczna stała się dumą i wizytówką całego Zagłębia. Odbudowany po II wojnie światowej zamek zaadaptowany został na cale muzealne. Taką rolę pełni do dziś, dzięki czemu turyści mogą zwiedzać jego wnętrza pełne bezcennych zabytków.

Zamek, którym może się pochwalić Będzin, jest obiektem pochodzącym jeszcze z XIII stulecia. W tym czasie istniała już na zamkowym wzgórzu konstrukcja obronna, która w czasach panowania Kazimierza Wielkiego została rozbudowana. I choć będziński zamek nie należy do słynnego szlaku Orlich Gniazd, często jest traktowany jako jego ważne uzupełnienie. Do dziś, mimo prac przeprowadzonych w XIX i XX wieku, doskonale widać obronny charakter tego obiektu. Fosa, mury obronne oraz cylindryczna wieża – wszystko to sprawia, że o walorach obronnych będzińskiej warowni każdy z nas może się bardzo szybko przekonać. Warto wejść na zamkowy dziedziniec, warto zwiedzić wystawę na zamku. Dzięki takim atrakcjom pobyt w Będzinie stać się może nie tylko przyjemnym, ale i wyjątkowo pouczającym doświadczeniem.

W czasie wycieczki do Będzina nie można pominąć wystawy, która obecnie mieści się w zamkowych murach. To ciekawa kolekcja broni białej oraz palnej, która stanowi główną atrakcję Muzeum Zagłębia w Będzinie. Nie brak tu również eksponatów związanych z historią miasta oraz zamku, na które również warto zwrócić uwagę. Turyści mogą też wdrapać się na zamkową wieżę. Roztacza się z niej rewelacyjny widok na miasto: zarówno na historyczną jego część, jak i na współczesne blokowiska. Warto też spojrzeć na słynne rondo będzińskie, które znajduje się u stóp zamku. Zwane “nerką” lub “agrafką”, jest istnym utrapieniem dla wielu kierowców. Z zamkowej wieży doskonale widać, jak skomplikowanym układem jest owa konstrukcja.

Dodaj komentarz