Zasady na lotniskach

Zasady na lotniskach

Zasady na lotniskach – co musisz wiedzieć?

Podróżowanie samolotami jest w dzisiejszych czasach jedną z najbardziej popularnych form przemieszczania się. Zanim jednak wybierzemy się w taką podróż, koniecznie o kilka rzeczy musimy się dowiedzieć. Zasady na lotniskach są bowiem w bardzo rygorystyczny sposób przez pracowników tych obiektów przestrzegane, lepiej zatem być dobrze przygotowanym i wiedzieć, co nas czeka, by uniknąć przykrych niespodzianek. Każdy pasażer udający się w podróż samolotem jest na lotnisku poddawany bardzo szczegółowej kontroli. Sprawdzane są jego bagaż oraz dokumenty, nie wykluczając kontroli pod kątem bezpieczeństwa. Zasady na lotniskach bardzo szczegółowo określają, co możemy wnieść na pokład samolotu w ramach bagażu podręcznego. Koniecznie musimy pamiętać o ograniczeniach dotyczących zarówno wagi, jak i rozmiarów bagażu podręcznego – jeśli te normy zostaną przekroczone, możemy zapomnieć o wniesieniu go do samolotu.

Ponadto każda linia lotnicza ma w tym zakresie swoje przepisy, więc odpowiednio wcześniej trzeba zasięgnąć informacji w tej sprawie. Kolejna rzecz, z której powinniśmy sobie zdawać sprawę jest związana z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa. Po słynnych atakach terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku na wszystkich lotniskach na całym świecie do kwestii bezpieczeństwa zaczęto przywiązywać bardzo szczególną wagę, przepisy zostały rygorystycznie zaostrzone. Restrykcje te tyczą się także bagażu podręcznego. Ograniczenia dotyczą między innymi wnoszenia na pokład samolotów płynów. W pojedynczym opakowaniu nie może się ich znajdować więcej aniżeli 100 ml. Dodatkowo trzeba je umieścić w przezroczystej, zamykanej torbie o pojemności maksymalnie 1 litra (jedna osoba może mieć przy sobie jedną taką torbę). Odnosi się to nie tylko do napojów, ale i do wszystkich innych substancji posiadających płynną konsystencję, a więc kremów, past do zębów, perfum, tuszów do rzęs etc. Nie ma tych ograniczeń, kiedy w rachubę wchodzą odżywki oraz lekarstwa dla dzieci – nie mniej jednak tylko i wyłącznie pod warunkiem, że są one naprawdę nieodzowne. Jeżeli zabieramy ze sobą jakieś lekarstwa czy też żywność tzw. specjalnego przeznaczenia (jak chociażby ta przeznaczona dla niemowląt), nie musimy ich pakować w torby plastikowe, ale przy kontroli trzeba je pokazać. Jeśli chodzi o dzieci w samolocie, to sprawdźcie również to – http://okiemturysty.pl/porady/male-dziecko-w-samolocie/. Jeżeli na lotniskach kupimy coś w sklepach wolnocłowych, możemy wnieść to na pokład samolotu, ale pod pewnymi warunkami. Produkty te muszą znajdować się w opieczętowanej przez obsługę sklepu torebce, musi być do niej też dołączone pokwitowanie sprzedaży (rzecz jasna z tego samego dnia). Wyjątkiem tutaj są rejsy codeshare oraz do Stanów Zjednoczonych.

Zasady na lotniskach regulują niekiedy także i kwestię wnoszenia do samolotu w ramach bagażu podręcznego produktów zakupionych we wspomnianych sklepach, więc i o to też trzeba się wcześniej dowiedzieć. Jeżeli chodzi o zabieranie w podróż urządzeń technicznych takich jak na przykład telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, laptopy etc., to też każda linia lotnicza ma w tym zakresie swoje regulacje. Najczęściej jednak takie rzeczy można mieć przy sobie, przy czym trzeba pamiętać, że podczas trwania lotu obowiązuje całkowity zakaz korzystania z telefonów komórkowych – muszą być wyłączone. Na pokład samolotu nie wolno wnosić żadnych niebezpiecznych narzędzi, broni (w tym przedmiotów, które mogą być wykorzystane jako broń oraz jej falsyfikatów), a także tępo i ostro zakończonych przedmiotów. Możemy mieć ze sobą coś do okrycia się (koc, płaszcz), gazetę do czytania, nosidełko dla dziecka czy przedmioty ortopedyczne nieodzowne w podróży.

1 Comment

Dodaj komentarz