Jak bezpiecznie wynająć domek letniskowy turystom

Jak bezpiecznie wynająć domek letniskowy turystom

Szansa na dodatkowy zarobek

Wakacje to świetny czas na dodatkowy zastrzyk gotówki z wynajmu domków letniskowych. Tak samo, jak turyści boją się, że trafią na nieuczciwego właściciela domku, tak samo osoba, która chce taki domek wynająć obawia się, że trafi na nieuczciwego klienta. Wynajmując komuś domek oczywiste jest, że chcemy na tym zyskać, a nie stracić. Zapewne każdy właściciel domku obawia się, że trafi na klienta, który zniszczy jego mienie lub nie zapłaci za pobyt. Jak zatem bezpiecznie wynająć domek letniskowy?

Ubezpieczenie domków letniskowych

Najważniejszą sprawą, którą właściciel powinien załatwić zanim zdecyduje się wynająć domek letniskowy jest jego ubezpieczenie. Ubezpieczalnie mają wiele ofert. Warto wybrać taką, która sprzedaje specjalne ubezpieczenie przed kradzieżą, zalaniem lokum czy jego dewastacją. Niektóre pakiety ubezpieczeniowe zawierają również ochronę przed wystąpieniem zdarzeń losowych, takich jak pożar.

Właściciel musi liczyć się z tym, że ubezpieczając domek przed kradzieżą, towarzystwo ubezpieczeniowe może wymagać zastosowania specjalnych, atestowanych zamków, krat czy żaluzji antywłamaniowych na oknach. Jeżeli właściciel nie spełni wymagań i dojdzie do włamania, to ubezpieczalnia nie weźmie pod uwagę takiego zgłoszenia.

Jak bezpiecznie wynająć domek letniskowy turystom

Ubezpieczony domek można spokojnie wynająć turystom. Ważne jest jednak podpisanie z nimi umowy, zawierającej ich dane osobowe, okres na jaki chcą wynająć domek i cenę wynajmu. Warto jest również udokumentować stan domku przed wynajmem opisując go lub po prostu robiąc zdjęcia – w razie szkód będzie to dowód, że prędzej wszystko było w porządku.

Sporządzając umowę można również zawrzeć w niej informację o zwrotnej kaucji, jeżeli właściciel chce taką pobierać – oczywiście klient musi być prędzej o tym poinformowany. Jest to dodatkowa forma zabezpieczenia mienia, ponieważ turysta wiedząc, że kiedy zniszczy cokolwiek w wynajętym przez siebie domku nie odzyska wpłaconej kaucji powinien bardziej dbać o twoją własność.

W umowie powinny znaleźć się również wszelkie zasady, ułatwiające zarówno właścicielowi jak i turystom funkcjonowanie. Klient powinien mieć pewność, że podczas jego pobytu w domku właściciel nie będzie codziennie go nachodził, bo np. mieszka blisko i chce kontrolować sytuację. Tak samo właściciel może sobie zastrzec, że obowiązuje cisza nocna i nie chce, aby w tym czasie odbywały się głośne imprezy. Warto jest prędzej ustalić wszystkie szczegóły, aby potem nie doszło do nieporozumień czy niepotrzebnych niedogodności dla obu ze stron.

Dodaj komentarz