Urlop w Turcji – dokąd jechać, co zwiedzić?

Urlop w Turcji – dokąd jechać, co zwiedzić?

Turcja to bardzo ciekawy kraj, w którym każdy podróżnik znajdzie coś dla siebie. Można tutaj zarówno cudownie wypocząć, korzystając z pięknych turystycznych kurortów i wspaniałych plaż, ale również aktywnie spędzić czas zwiedzając, bo wakacje w Turcji to naprawdę dobry pomysł.

W zdecydowanej części położona jest w Azji, zaledwie kilka procent jej obszaru znajduje się w Europie. Otoczona morzami: Czarnym, Egejskim, Śródziemnym i Marmara. Stanowi jeden z najchętniej odwiedzanych krajów, biorąc pod uwagę letnie kierunki turystyczne. Wiele osób ceni ją za to, że jest tam zapewniony gorący klimat, słoneczna pogoda, a ceny zdecydowanie nie są wygórowane. Jednak dla tych, którzy całego urlopu nie chcą spędzać przy basenie na leżaku, Turcja ma do zaoferowania wiele ciekawych rzeczy. Zobaczenie jej wszystkich wspaniałych atrakcji może okazać się niemożliwe podczas jednego wyjazdu, ponieważ Turcja to duży kraj i nasz urlop musiałby trwać naprawdę długo. Warto jednak zorientować się, które z wymienionych atrakcji znajdują się w pobliżu miejsca, do którego lecimy.

Co warto zobaczyć w Turcji? Oto krótki poradnik:

  1. Stambuł. Absolutny numer jeden na liście miejsc, które trzeba zwiedzić w Turcji. Niektórzy mówią o nim, że to miasto magiczne, jedyne w swoim rodzaju, serce Turcji i z pewnością warto się o tym przekonać osobiście. Stambuł jest w zasadzie bardziej znany niż stolica Turcji – Ankara. Stanowi główny kierunek podróży dla turystów, którzy chcieliby zgłębić kulturę turecką. Leży po obu stronach cieśniny Bosfor, a przez to jest jedynym miastem na świecie, które leży na dwóch kontynentach: Europie i Azji. Nie ulega wątpliwości, że Stambuł trzeba zobaczyć jako miejsce, w którym łączą się dwie odmienne kultury, miesza się bogactwo z biedą i żyje się w ciągłym ruchu. Można je podziwiać płynąc statkiem po Bosforze, a potem koniecznie odwiedzić bazary: Egipski i Kryty. W Stambule jest również kilka ważnych zabytków, jak Hagia Sophia, muzem Adama Mickiewicza stworzone w domu, w którym zmarł, czy Błękitny Meczet. Dodatkowo pałac sułtański Topkapi i pozostałości antycznego hipodromu.
  2. Historyczna Kapadocja – magiczne miejsce, które swój wygląd zawdzięcza pozostałościom po erozji wulkanu. Wśród zabudowań skalnego miasta możemy poczuć się jak na księżycu. W skalnych grzybach, powstałych dzięki wulkanom mieszkańcy Kapadocji wydrążyli domostwa, znajdują się tutaj także podziemne miasta. Co ciekawe, większość z nich udostępnionych jest do zwiedzania. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest możliwość podziwiania go z pokładu lecącego balona, co czyni urlop w Turcji jeszcze atrakcyjniejszym.
  3. Plaża w Ölűdeniz – najpiękniejsza plaża w Turcji, która jest jednocześnie jednym z najlepszych rejonów do uprawiania paralotniarstwa. Zetkniemy się tutaj z prawdziwie rajskim krajobrazem biało-złotego piasku i lazurowej wody. Plaża jest długa i szeroka, na jej końcu znajduje się słynna Błękitna Laguna, która w części otoczona jest górami. Atrakcja, którą stanowi Błękitna Laguna jest powodem tego, że wstęp na plażę jest płatny.Urlop w Turcji - dokąd jechać, co zwiedzić?
  4. Rezerwat przyrodniczy i historyczny Olimpos to wspaniała propozycja dla tych, którzy stronią od zgiełku wielkich kurortów i przepełnionych ludźmi hoteli, chcąc spędzić wakacje w Turcji w spokojniejszej atmosferze. Historia Olimpos sięga II w p.n.e., a spotkamy tutaj prawdziwie dziką i niepowtarzalną przyrodę. Co więcej, na próżno tutaj szukać ogromnych hoteli, nocleg z pewnością znajdziemy w drewnianych chatach na palach, domkach na drzewie i skromnych bungalowach. Przywita nas piękna i urokliwa plaża, a odpocząć pozwoli cisza i bliskość natury.
  5. Starożytne, jońskie miasto, które po przeprowadzeniu wykopalisk okazało się ogromne. Spędzając urlop w Turcji możemy podziwiać tutaj antyczne budowle, które zachowały się z okresu hellenistycznego i rzymskiego. W Efezie mieszka 100 tysięcy ludzi i jest to prawdziwa ciekawostka, ponieważ wykopaliska odsłoniły naprawdę ogromny teren antycznego miasta.
  6. Góra Ararat. Najwyższy szczyt Turcji sięgający 5137 m n.p.m. i jednocześnie słynna góra, na której według Biblii miała osiąść Arka Noego. Poszukiwacze przygód próbują swoich sił w znalezieniu na górze jej pozostałości. Jednak, obok historii z Arką góra jest ciekawa sama w sobie. To piękny, uśpiony wulkan, o niemal idealnej sylwetce, którego szczyt przykryty jest czapką wiecznego śniegu. Można próbować zdobyć jego szczyt, podobno nie jest to nawet bardzo trudne, jeśli posiada się odpowiedni sprzęt i kondycję, jednak wejście na górę wymaga specjalnego pozwolenia od tureckich władz, które nie są skore do wydawania takich dokumentów. Jeśli nie planujemy zdobycia szczytu, to warto wejść na około 2000 m n.p.m., gdzie specjalne pozwolenia nie są wymagane. Z pewnością przyda się jednak pomoc przewodnika.

Dodaj komentarz