Polskie morze – ZA I PRZECIW – część II

Polskie morze – ZA I PRZECIW – część II

POLSKIE MORZE

W pierwszej części artykuły przedstawiliśmy plusy wyjazdu nad polskie morze. Gdyby patrzeć tylko na pozytywne strony taki wyjazd byłby strzałem w dziesiątkę. Oczywiście, dla wielu osób właśnie taki będzie. Jednak nadmorskie kurorty to nie tylko same plusy. Są także czynniki, które wpływają na to, że jednak wybieramy wakacje za granicą.

MINUSY WYPOCZYNKU NAD POLSKIM MORZEM

POGODA

Wybierając się na wakacje zwłaszcza w okresie letnim, tym bardziej jadąc nad morze, liczymy na dobra pogodę. Często jeśli pogoda dopisuje tygodniowy pobyt nad morzem to zwyczajnie leniuchowanie na plaży. Wielu z nas także dlatego wybiera ten kierunek. Nie interesują ich inne atrakcje nadmorskich kurortów. Celem ich wakacji jest wypoczynek na plaży. I tutaj może pojawić się problem. Wakacje nad polskim morzem w żadnym nawet małym stopniu nie dają gwarancji na ładną pogodę, oczywiście 100% gwarancji nie ma nigdzie. Na mapie świata jest jednak dużo miejsc, w których prawdopodobieństwo wystąpienia w sezonie, a nawet poza nim słonecznej pogody jest znacznie większe, a często prawie pewne. Ponadto, nie musimy rezerwować wczasów na rok wcześniej. Nawet kilkanaście dni przed urlopem możemy sprawdzić pogodę i wybrać według tego miejsce wakacji. Jeśli chodzi o polskie morze, z roku na rok, coraz bardziej widoczne staje się to, że ciężko tam o piękną pogodę.

CENA

Drugim czynnikiem wpływającym na to, że wakacje w nadmorskich kurortach mogą mieć dużą konkurencję są ceny. Wysokie ceny tyczą się praktycznie wszystkiego. Słono musimy zapłacić za nocleg. Okazuje się, że wakacje pod namiotem mogą kosztować nas tyle co pokój w trzygwiazdkowym hotelu. Jest to trochę absurdalne ale niestety prawdziwe. Pole namiotowe to bowiem nie tylko postawienie namiot. Poza tym liczą sobie często dodatkową kwotę w zależności od ilości osób, opłatę za parking, za dostęp do wody i pryszniców, prąd itp. w konsekwencji zapłacilibyśmy już za pokój w hotelu. Również wyżywienie nie jest tanie. Jeśli mamy ochotę na rybkę prosto z morza dla 4 osobowej rodziny (zestaw obiadowy) to wydatek rzędu ponad 100zł. A to tylko jeden posiłek. Wszystko za sprawą tego, że w Polsce jest po prostu drogo, a przynajmniej zarobki nie są adekwatne do cen na rynku. Poza tym ceny w popularnych nadmorskich kurortach ze względu na duży popyt są jeszcze wyższe aniżeli normalnie. Stąd też wakacje nad polskim morzem są bardzo drogie. Za tą samą kwotę możemy wykupić sobie wakacje za granicą, gdzie z pewnością dopisze nam pogoda.

PRZEPEŁNIONE PLAŻE, TŁUM I HAŁAS

Wielu osobom, pomimo tego, że wybierają polskie wybrzeże wakacje kojarzą się z przepełnioną plażą, tłumem ludzi i hałasem. Chyba nikogo nie dziwią już takie wypowiedzi. Widok polskiej plaży w ciepły dzień to przede wszystkim parawany. Ludzie wybierają bardzo zatłoczone plaże po czym próbują wydzielić sobie swoją własną przestrzeń, do której bacznie strzegą dostępu. Tego zjawiska nie zauważymy na zagranicznych plażach. Tłumy ludzi to także ciągły hałas. Kilka rodzin z dziećmi obok nas gwarantuje, że nie będziemy mieli ciszy i spokoju.

To chyba najczęściej pojawiające się zarzuty ku polskim kurortom. Analizując zarówno plusy i minusy pobytu nad morzem z pewnością zdecydujecie czy jest to wymarzone miejsce na wasze wakacje czy będziecie szukać czegoś innego.

Dodaj komentarz