Smog – maski antysmogowe – czy warto używać i jak wybierać

Smog – maski antysmogowe – czy warto używać i jak wybierać

W dzisiejszych czasach pojęcie smogu staje się coraz bardziej powszechne i nie jest to, niestety, popularność pozytywna. Nazwa smog pochodzi do dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła).

Co kryje się pod pojęciem “smog”?

Jest to zjawisko nienaturalne atmosferyczne, występujące w Polsce głównie w okresie jesienno-zimowym, powstałe poprzez wymieszanie się mgły ze spalinami i dymem. Do atmosfery przedostają się szkodliwe związki chemiczne takie jak: tlenek węgla, azotu i siarki, pyły zawieszone PM10 i PM2,5 oraz rakotwórczy benzo(a)piren. Ta mieszanina stanowi znaczne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia człowieka.

Skutki oddychania smogiem

Skutki smogu są odczuwalne codziennie tym bardziej, że poziom substancji toksycznych w powietrzu jest przekraczany o kilkaset procent (w niektórych rejonach kraju nawet więcej)
Smog znacząco wpływa na przebieg takich chorób jak:

– astma,
– przewlekła obturacyjna choroba płuc
– przewlekłe zapalenie oskrzeli,
– niewydolność oddechowa,
– zwiększa zapadalność na nowotwory,
– znacząco przyczynia się do schorzeń układu sercowo-naczyniowego,
– przypadku ciąży może doprowadzić do zaburzeń w rozwoju dziecka i zmniejszyć wagę urodzeniową, wywołać przedwczesny poród.

Jak chronić się przed smogiem:

Niestety smog jest problemem cywilizacyjnym – nie da się całkowicie uniknąć oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Można oczywiście próbować ograniczyć wyjścia z domu w dni szczególnych zanieczyszczeń, nie wietrzyć pomieszczeń, nie spacerować, unikać uprawiania sportu na powietrzu. Ciężko jednak całkiem zrezygnować z jakichkolwiek aktywności w okresie jesienno-zimowym.

Z tego powodu coraz bardziej popularne stają się maski antysmogowe mające chronić przed oddychaniem szkodliwym powietrzem.

Jak działają maski antysmogowe?

Maska przeciwsmogowa powinna szczelnie zasłaniać usta i nos. Powietrze, które przez nią wdychamy najpierw przechodzi przez system wbudowanych filtrów, zatrzymujących znaczną część toksyn, pyłów i związków chemicznych. To od rodzaju filtra zależy skuteczność używanej maski – dobry filtr jest jej najważniejszą częścią. Musi zatrzymywać dwie kategorie zanieczyszczeń: cząsteczki stałe oraz gazy i parę. Co ważne, filtr aby był skuteczny, musi wyłapywać cząstki mniejsze niż 2,5 mikrometra. Filtr taki musi należy okresowo wymieniać – to jak często zależy od sposobu użytkowania, rodzaju filtra i zaleceń producenta.

Jaką maskę antysmogową wybrać?

Najlepszą maską będzie taka, która blokuje jak najwięcej zanieczyszczeń. Dlatego jednym z ważniejszych kryteriów wyboru będzie rodzaj filtra. Jakie są rodzaje filtrów?

węglowe – najczęściej używane – część z nich posiada oznaczenia N99 co oznacza, że wyłapują aż 99% pyłów, w tym także alergenów,

HEPA – o wysokiej skuteczności pochłaniania cząstek stałych powietrza (High Efficiency Pariculate Air) – również niektóre wyłapują 99% zanieczyszczeń. Filtry te wykonane są nitek włókna szklanego poddanego prasowaniu.

łączone – stanowią połączenie filtru węglowego i HEPA – mają wysoką skuteczność i wyłapują także nieprzyjemne zapachy.

Kolejnym istotnym kryterium wyboru jest przeznaczenie maski – czyli w jaki sposób będzie wykorzystywana, ponieważ inaczej jest zbudowana maska np. do biegania czy jazdy na rowerze niż taka, którą się nosi na co dzień.

Zarówno na popularnych platformach sprzedażowych jak i w sklepach internetowych można znaleźć bogatą ofertę sprzedażową masek antysmogowych – warto się z nią zapoznać, bo w obecnych czasach, zwłaszcza w niektórych rejonach, noszenie maski nie jest wymysłem i fanaberią, ale odpowiedzialnym podejściem do swojego zdrowia i życia.

Dodaj komentarz