Jak zadbać o oczy?

Jak zadbać o oczy?

Wzrok jest ważnym zmysłem. Problemy ze wzrokiem mogą znacznie utrudnić życie. Ciągle wytężanie wzroku podczas jazdy samochodem, częste patrzenie w ekran smartfona czy komputera powoduje zmęczenie oka oraz pogorszenie wzroku. Jak prawidłowo zadbać o wzrok?

Właściwa dieta

Żeby nie tylko wzrok, ale cały organizm prawidłowo funkcjonował, należy zadać o zbilansowaną, pełnowartościową dietę, bogatą w witaminy i składniki mineralne. Na dobry wzrok, pozytywnie wpływają posiłki bogate w witaminę A, E i C, luteninę oraz kwasy omega 3.  Dużą zawartość witaminy A ma marchewka. Dla prawidłowego wzroku warto schrupać kilka  słupków świeżej marchwi dziennie. Szpinak i inne warzywa zielone zawierają witaminę C i E. Najlepszym źródłem kwasów omega 3 są ryby. Luteinę znajdziesz m.in. w orzechach.

Wizyta u okulisty

Regularnie odwiedzaj gabinet okulistyczny, nie rzadziej niż raz na dwa lata. Jeśli zauważysz u siebie jakieś niepokojące objawy, zwiększ częstość tych wizyt. Gdy lekarz zaleci noszenie okularów. Stosuj się do tych wskazówek. Kup okulary w salonie optycznym, nie w markecie czy na bazarze.

Przerwy

Pracując długo, bez przerwy przed ekranem, zapewnij oczom odpoczynek. Aby uniknąć chorób oczu zadbaj o odpowiednio długie przerwy. Istnieje pewna zasada nazywana przez amerykanów 20-20-20. Oznacza ona, że co 20 minut powinno się robić 20 sekund przerwy patrząc na obiekt oddalony o co najmniej 20 stóp ( 6.metrów) od komputera.  Wprowadzając tą technikę w pracy czy domu dasz oczom chwilę wytchnienia.

Sen

Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ważne jest, aby się wyspać Zbyt mało snu powoduje zmęczenie oczu, czego skutkiem są podrażnienia i wysychanie oka. Jeśli czujesz pieczenie oka, zastosuj krople do oczu dostępne w aptekach bez recepty.

Promieniowanie słoneczne

Intensywne słońce jest szkodliwe nie tylko dla skóry, ale również oczu. Dlatego chroń oczy przed promieniowaniem słonecznym. Promieniowanie słoneczne może  przyczynić się do uszkodzenia plamki żółtej, a nawet powstania nowotworów gałek ocznych i powiek. Noś  dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, takie które blokują 100 procent promieni słonecznych. Unikaj okularów ze straganów czy marketów.

Sport

Powiedzenie ” w zdrowym ciele, zdrowy duch” to czysta prawda. Aktywność fizyczna ma również wpływ na wzrok. Uprawiając sport poprawiasz krążenie krwi w organizmie. Ruch powoduje, że krew dociera do każdego narządu, również narządu wzroku. Zadbaj o regularną, dostosowaną do wieku i kondycji fizycznej  aktywności sportową.

Oświetlenie

Pracując przy komputerze, czytając książkę, gazetę, wypełniając dokumenty zadbaj o prawidłowe oświetlenie. Jeśli górne światło w pomieszczeniu, którym pracujesz jest zbyt słabe, uzupełnij je lampką. Ustaw strumień światła tak, aby nie padało bezpośrednio na monitor komputera przy którym pracujesz, ani nie odleciało oczu. Korzystając ze smartfona zadbaj o odpowiednią jasność ekranu.

Wzrok jest jednym z ważniejszych narządów w organizmie. Bez sprawnego oka trudno funkcjonować. Zadbaj o swój wzrok wprowadzając kilka prostych zasad do swojego życia.

Dodaj komentarz