Wrocław – Stolica Dolnego Śląska

Wrocław – Stolica Dolnego Śląska

Wenecja Północy

Stolica Dolnego Śląska nazywana jest Wenecją Północy. Odra, rozdzielająca się w granicach miasta na liczne odnogi, kanały oraz dopływy (Bystrzyca, Oława, Ślęża i Widawa), a także fosa, należą do głównych elementów kształtujących krajobraz miasta, który przyciąga wielu odwiedzających.

Kolebką miasta jest Ostrów Tumski, dawna wyspa w rozlewiskach Odry. Po powtórnej lokacji i przeniesieniu miasta na lewy brzeg Odry Ostrów Tumski pozostał duchowym sercem Wrocławia i siedzibą wrocławskiej archidiecezji. Gotycka katedra św. Jana Chrzciciela z dwuwieżową fasadą jest ozdobiona wspaniałym gotyckim portalem. Przy ulicy Katedralnej wznoszą się budynki archidiecezji wrocławskiej. Warto zwrócić uwagę na bogato zdobiona elewację barokowego sierocińca Orphanotropheum ufundowanego w 1715 r. Przylega do niego skromny gotycki kościół św. Św. Piotra i Pawła. Na placu Kościelnym za pomnikiem św. Jana Nepomucena z 1732 r. znajduje się monumentalny kościół św. Krzyża i św. Bartłomieja. Na jego tyłach jest kościół św. Marcina, jedyna pozostałość rezydencji Piastów na Ostrowie Tumskim.

Wrocław – Stolica Dolnego Śląska

Gotycko-renesansowy ratusz wygląd zyskał w latach 1470-1510. Później był wzbogacany o elementy dekoracyjne: fryzy, hełm wieży, figury itp. Wspaniałe gotyckie wnętrza Hali Mieszczańskiej, Sali Sądowej czy Sali Książęcej są tłem ekspozycji oddziału Muzeum Miejskiego Wrocławia. W podziemiach budynku mieści się Piwnica Świdnicka, dawniej gospoda, obecnie restauracja. Neogotycki Nowy Ratusz z XIX w. do dzisiaj pełni funkcje urzędowe, chociaż mieści tez restauracje. Przed budynkiem znajduje się pomnik hrabiego Aleksandra Fredry z 1897 r., przeniesiony ze Lwowa.

Na rynku, ulicach wokół placu i pod zabytkami napotkać można malutkie figurki krasnali, które zwracają uwagę najmłodszych turystów. Każdy ma własne imię i funkcję. Śpioch, Turysta, Pierożnik, Życzliwek, Rewolucjonista to dalecy krewni Papy Krasnala, pomnika na ulicy Świdnickiej, który upamiętnia ruch Pomarańczowej Alternatywy, znanej w latach 80. XX w. z nietuzinkowych heppeningów ośmieszających władze PRL-u. Do tej grupy atrakcji miasta należy tez Pomnik Zwierząt Rzeźnych, ustawiony w przejściu przy zrekonstruowanych jatkach.

Nad Odra rozciąga się również barokowy gmach Leopoldiny, reprezentacyjnej siedziby Uniwersytetu Wrocławskiego. Pośród wielu pomieszczeń wyróżnia się Aula Leopoldina z barokowa dekoracją malarska i sztukatorską. Z gmachem połączony jest XVIII-wieczny ewangelicki kościół Imienia Jezus z barokowym wystrojem i wyposażeniem.

 

Dodaj komentarz