Australia – co warto zobaczyć?

Australia – co warto zobaczyć?

Australia i Ocenia razem tworzą najmniejszy kontynent świata, obejmujący również szereg wysp na Oceanie Spokojnym. Są to rejony bardzo atrakcyjne turystycznie, głównie dzięki swojej różnorodności i znacznemu oddaleniu od pozostałych kontynentów.

Najpopularniejszymi atrakcjami turystycznymi na terenie Australii są zabytki Sydney i Wielka Rafa Koralowa. Sydney słynie między innymi z nowoczesnego gmachu opery, znajdującej się nad brzegiem Pacyfiku, na przylądku Bennelong Point. Jest ona symbolem miasta, opera widnieje praktycznie na każdej pocztówce z Sydney.

Ciekawym obiektem architektonicznym w mieście jest również most Sydney Harbour Bridge. Co roku odbywa się z niego pokaz sztucznych ogni w sylwestrową noc. Poza Sydney na uznanie zasługuje również Wielka Rafa Koralowa. Jest perełką dla każdego wielbiciela nurkowania i podziwiania morskich stworzeń oraz roślinności. To jednak nie wszystko, co ma nam do zaoferowania Australia.

Park Narodowy Kakadu

Jeśli kogoś interesuje australijska przyroda i dary natury, z pewnością z chęcią wybierze się do Parku Narodowego Kakadu, znajdującego się w północnej części kontynentu. Jest on zamieszkiwany przez plemię Gagudju, pochodzenia aborygeńskiego. Kakadu jest domem wielu gatunków roślin i zwierząt. Można tu spotkać nietypowe gatunki drzew, między innymi eukaliptusy, ale i roślin, które od dawna są wykorzystywane przez aborygenów do celów leczniczych. Na uwagę zasługuje również fauna parku. Zamieszkuje go wiele gatunków ssaków, ryb, gadów wodnych, płazów i ptaków. Spotkamy tam między innymi kagury, psy dingo czy kolczatki australijskie. W Parku Kakadu żyją również krokodyle i warany. Ciekawymi gatunkami ptaków, jakie możemy spotkać na terenie parku są: drzewica australijska, kania świszcząca czy nogal. W tutejszych wodach pływają węgorze i ryby z rodziny karpiowatych.

Poza fauną i florą w Parku Narodowym Kakadu znajduje się wiele ciekawych obiektów, takich jak wodospady czy skała Nourlangie Rock. Oceania jest z kolei znana z atrakcji, jaką proponują wysepki, znajdujące się na jej terenie. Najbardziej znane są: Nowa Gwinea, Nowa Kaledonia czy Wyspa Południowa. Nowa Gwinea jest drugą, zaraz po Grenlandii, największą wyspą na świecie. Na południu wyspy znajdują się gęste lasy tropikalne, a w środkowej części rozciąga się masyw Gór Śnieżnych. Nowa Kaledonia jest zamorskim terytorium Francji, należącym do archipelagu Melanezji. Wyspa Południowa jest wyspą typowo górzystą, ze słynnymi jaskiniami Cathedral Caves.

Dodaj komentarz