Jak zaplanować idealne wakacje za granicą?

Jak zaplanować idealne wakacje za granicą?

Wybierając się na zagraniczne wakacje warto wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas ich planowania oraz rezerwacji i zakupu najlepszej oferty. Skorzystanie z oferty biura podróży oszczędzi wiele czasu, a dobrze dobrana oferta sprawi że wypoczynek będzie komfortowy. Istnieje jednak kilka kwestii na które warto zwrócić uwagę, niezależnie od tego czy wyjazd ma się odbyć przez pośrednika czy na własną rękę.

Niezbędne formalności których trzeba dopełnić przed podróżą

Każdy wyjazd za granicę niezależnie od miejsca docelowego wymaga zabrania ze sobą aktualnego dokumentu potwierdzającego tożsamość. W przypadku krajów należących do strefy Schengen oraz Unii Europejskiej wystarczy zwykły dowód tożsamości. Planując dalsze wycieczki należy zabrać ze sobą ważny paszport (ewentualnie z uzyskaną wcześniej wizą jeśli jest wymagana. Brak ww. dokumentów, dokumenty nieważne z przekroczoną datą ważności mogą stanowić powód odmowy wjazdu lub wejścia na pokład samolotu. Wyjeżdżając, warto mieć ze sobą dodatkowy dokument potwierdzający tożsamość np. prawo jazdy, który może okazać się przydatny jeśli dowód osobisty zostanie zgubiony. Przed wyjazdem należy zapoznać się z wymogami obowiązującymi w kraju docelowym. Większość krajów spoza UE będzie wymagała posiadania wizy, którą najczęściej można uzyskać na lotnisku po przylocie.

Wszystkie dokumenty powinno się umieścić w kilku miejscach tak aby zminimalizować ryzyko ich utraty lub kradzieży. To samo dotyczy kart płatniczych oraz gotówki. Niezależnie od kraju wyjazdu warto wymienić jeszcze przed wyjazdem pieniądze na lokalną, obowiązującą w danym kraju walutę, bowiem mogą zdarzyć się sytuacje, gdzie nie będzie działał terminal płatniczy lub po prostu właściciel sklepu nie będzie nim dysponował. W przypadku płatności kartą należy liczyć się z tym, że bank będzie pobierał opłatę za przewalutowanie pieniędzy.

Podróż samolotem – co trzeba wiedzieć?

Korzystając z biura podróży obowiązek zakupu biletów lotniczych oraz zorganizowanie transferu z i na lotnisko często przejmuje organizator wyjazdu. Decydując się na samodzielny wyjazd warto śledzić okazje cenowe linii lotniczych, w tym celu można korzystać z popularnych portali lub porównywarek cen. Dłuższy wyjazd będzie wiązał się z zakupem biletu z bagażem rejestrowanym, o czym należy pamiętać już na etapie dokonywania rezerwacji. Należy zwrócić też uwagę na ilość i długość ewentualnych przesiadek oraz dokładne dane wprowadzane do systemu rezerwacyjnego podczas zakupu biletów. Jakikolwiek, nawet najmniejszy błąd (np. literówka) w nazwisku może skutkować odmową wejścia na pokład i sprawi że bilet będzie nieważny. Bilet warto posiadać w dwóch wersjach: elektronicznej oraz papierowej. Dobrym rozwiązaniem jest także dokonanie odprawy online na kilkanaście godzin przed planowaną godziną wylotu. Zaoszczędzi to niepotrzebnych nerwów oraz konieczności stania w długich kolejkach do stanowisk odprawy na lotnisku.

Ustalenie terminu podróży

Kluczowym elementem podczas planowania wakacyjnego wyjazdu jest ustalenie terminu podróży. Miesiące wakacyjne są okresem najczęściej wybieranym na spędzenie urlopu. Decydując się na wyjazd w lipcu oraz sierpniu należy liczyć się z tym, że ceny niejednokrotnie będą wyższe niż w przypadku pozostałych części roku. To właśnie wtedy mamy do czynienia z tzw. okresem turystycznym. Te same miejsca warto odwiedzić w okresie od kwietnia do czerwca oraz na początku września, dzięki czemu można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Posezonowe wyjazdy zwiększają prawdopodobieństwo znalezienia miejsc tylko dla siebie, bez obawy o tłumy turystów z różnych krajów świata. Podróżowanie poza sezonem jest nie tylko bardziej komfortowe ale także przyczynia się do pomocy lokalnym społecznościom. W okresach powakacyjnych turystyka w wielu miejscowościach zamiera, a dzięki podróżowaniu przez cały rok wspomaga się lokalną gospodarkę.

Wybór odpowiedniego hotelu

Wybór odpowiedniego miejsca na nocleg oraz pobyt podczas wakacji ma bardzo duże znaczenie i determinuje to czy wyjazd będzie udany. Decydując się na wakacje za pośrednictwem biura podróży warto dokładnie sprawdzić status hotelu, jego położenie oraz wyposażenie. Nocowanie w hotelu jest idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących komfortu oraz wygody. Większość tego typu miejsc posiada restaurację, bar oraz ogólnie dostępne miejsca do wspólnego korzystania przez gości.

Świetnym miejscem na nocowanie podczas samodzielnego podróżowania jest skorzystanie z popularnych serwisów oferujących do wynajęcia całe apartamenty za niewielką cenę. Najczęściej są one położone w centrum miast i bardzo atrakcyjne turystycznie. Wybierając kwaterę warto zapoznać się z opiniami osób które z niej wcześniej skorzystały. Dzięki temu można ocenić czy wszystkie sprzęty są sprawne, czy pokoju lub mieszkania nie zamieszkują dzicy zwierzęcy lokatorzy, jaka jest komunikacja z właścicielem oraz ocenić ogólny standard miejsca. Samodzielne szukanie noclegu pozwoli obniżyć koszty, jednak wymaga spędzenia większej ilości czasu w celu wybrania odpowiedniego.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w podróży?

Na planowanie podróży, zwłaszcza zagranicznej wpływa także kwestia bezpieczeństwa. Decydując się na wyjazd za granicę organizowany przez profesjonalne biuro podróży warto zdecydować się na zakup ubezpieczenia. Większość tego typu ofert posiada obowiązkowe ubezpieczenie na wyjazd, które jest obligatoryjnym elementem całego zakupu. Jego posiadanie pozwoli na uniknięcie ewentualnych kosztów leczenia za granicą w nagłych wypadkach, których nie można przewidzieć.

Bezpieczeństwo to także możliwość swobodnego i bezstresowego spędzania czasu. Dzięki wycieczkom zorganizowanym zyskuje się pewność, że odwiedzane miejsca będą bezpieczne a cała trasa dokładnie zaplanowana. Dodatkowo zmniejsza się prawdopodobieństwo zabłądzenia lub utkwienia w jakimś miejscu z uwagi na to, że cały ruch turystyczny kierowany jest przez profesjonalnie przygotowane do tego osoby. Dodatkowo, biuro podróży zadba o to, czy dana osoba spełnia wszelkie wymogi wjazdowe do danego kraju takie jak posiadanie ważnego paszportu, wizy oraz obowiązkowych szczepień (co ma miejsce szczególnie w krajach tropikalnych). Decydując się na wyjazd w tropiki na własną rękę obowiązki te trzeba dopełnić samemu co wiąże się z dużym stresem oraz ryzykiem.

Dodaj komentarz