Karpacz – położony jest na wysokości 480 m do 885 m n.p.m w województwie dolnośląskim, powiat jeleniogórski. Leży w Karkonoszach, u podnóża Śnieżki (1602 m n.p.m) w dolinie Łomnicy i jej dopływów.
Z roku na rok coraz większa liczba turystów zwraca uwagę na tę turystyczną miejscowość. Szacuje się, iż rocznie gości tu 150 tysięcy wczasowiczów. Główną przyczyną, powodującą wzrost zainteresowania Karpaczem, jest możliwość przyjazdów tu zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym.
O to powody, atrakcje dla których warto odwiedzić Karpacz:
Świątynia Wang – powstała na przełomie XII i XIII wieku w Norwegii; jest to średniowieczny kościółek, który dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden, w XIX wieku został przeniesiony do Karpacza.
Muzeum Sportu i Turystyki – mieści się w zabytkowej górskiej chacie, o konstrukcji zrębowo-przysłupowej. Prezentuje trzy działy z historii regionu karkonoskiego: turystyka w Karkonoszach rozwój i geneza, sporty zimowe i ich rozwój oraz środowisko przyrodnicze w Karkonoszach. Jedna z ekspozycji poświęcona jest wybitnemu poecie i dramaturgowi Tadeuszowi Różewiczowi.
Miejskie Muzeum Zabawek – prezentuje unikalny zbiór lalek i zabawek z całego świata. Cały zbiór liczy ponad dwa tysiące eksponatów.
Trójkąt Bermudzki – ciekawe zjawisko w Karpaczu Górnym na ulicy Strażackiej, w którym to da się zauważyć zaburzenia grawitacji. Zatrzymując auto na owej ulicy, toczy się ono pod górkę. Podobno to tylko złudzenie optyczne.
Krucze Skały – skały o wysokości 25 m, położone na prawym brzegu rzeki Płomnicy. Obecnie korzystają z niej miłośnicy wspinaczki skałkowej, zachwycając się wspaniałym widokiem Snieżki i Karkonoszy, po dotarciu na szczyt.
Letni Tor Saneczkowy – usytuowany w centrum Karpacza tor o długości 1060 metrów, na stoku Kolorowa. Maksymalna prędkość, którą można osiągnąć to 30 km/h.
Schronisko Samotnia – leży nad brzegiem Małego Stawu, w polodowcowym kotle. Położenie owego zabytkowego schroniska, uważane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach.
Śnieżka – skalna piramida tworzy masyw góry, wznosząc się ponad okoliczne grzbiety. Panuje na niej surowy klimat przez większą część roku, acz gdy pogoda dopisuje roztacza się z niej wspaniały widok na góry oraz Kotlinę Jeleniogórską.
Karpacz Zimą – siedem wyciągów, oświetlonych, naśnieżnych o różnym stopniu trudności na Snieżce oraz dwadzieścia jeden w mieście, część z nich oświetlona jak i naśnieżna. Ponadto 2,5 km trasa biegowa z homologacją FIS i lodowiska.
Tu podobnie jak w Szklarskiej Porębie noclegi są przeróżne, od ekskluzywnych apartamentów po kwatery prywatne. Dodatkowo noc można spędzić w schronisku bądź w ośrodkach rehabilitacyjnych, kolonijno-wczasowych.