Małopolskie zabytki sakralne. Katedra w Tarnowie

Małopolskie zabytki sakralne. Katedra w Tarnowie

Pod względem ilości zabytków, jest Małopolska rajem dla każdego miłośnika historii. Atrakcje turystyczne tej krainy są doskonale znane, jednak nie wszystkie zabytki są doceniane. Tu każdy znajdzie dla siebie ciekawe miejsce, którego zwiedzenie sprawi mu tak wiele radości. W gronie tych miast, które mogą się okazać wyjątkowo atrakcyjnym celem wycieczki, znajduje się Tarnów. Na miłośników gotyckiej architektury oraz zabytków sakralnych czeka tu wiele atrakcji. Tą najważniejszą jest potężna katedra, która dumnie wznosi się w pobliżu rynku.

Wielokrotnie przebudowywana katedra, jest największym i najbardziej reprezentacyjnym zabytkiem, jakim może się pochwalić Tarnów. Aż do XIX wieku dostawiano do niej kaplice, zmieniając tym samym jej pierwotną, XIV-wieczną formę. Mimo to zadziwia ona swym (pozornie) jednolitym stylem, choć w jej wnętrzu czekają na nas zabytki sakralne z różnych okresów historycznych. Dzięki konsekwentnej rozbudowie powstała świątynia, będąca obecnie jedną z największych budowli sakralnych w Małopolsce. Pod względem artystycznym oraz historycznym, katedra ta jest bez wątpienia wyjątkową atrakcją.
Katedra przyciąga uwagę swą wieżą, która została dobudowana w XV wieku, a z czasem – podwyższona. Obecnie jej wysokość to 72 metry, nie wiadomo jednak, jak wyglądała ona pierwotnie. Tym, co przyciąga turystów najmocniej, jest wystój wnętrza. Dumą Tarnowa są piękne nagrobki: Tarnowskich (w stylu renesansowym) oraz Ostrogskich (które są już przykładami manieryzmu). Za jedno z najcenniejszych dzieł w kościelnym wnętrzu uchodzi rzeźba nagrobna Barbary Tarnowskiej, zmarłej w 1521 roku. Jest to, zdaniem ekspertów, jedno z najpiękniejszych przedstawień kobiety, jakie powstało w dobie Renesansu. Swymi rozmiarami zachwyca też pomnik nagrobny hetmana Jana Tarnowskiego oraz jego syna, Krzysztofa. To największy w Europie nagrobek, a jednocześnie – jedno z najważniejszych dzieł, których twórcą jest Jan Maria Padovano. Warto też zwrócić uwagę na ciekawe epitafia, które zostały umieszczone w kościelnym wnętrzu. Przypominają one o zasłużonych księżach oraz o tych mieszczanach, którzy wyjątkowo zasłużyli się dla Tarnowa.
Wiele skarbów czeka też pod posadzką katedry. Wiadomo, że w podziemiach urządzono krypty grobowe, przy czym krypta Ostrogskich oraz krypta będąca pochówkiem dwóch tarnowskich księży są udostępniane turystom.

Tarnów to jedno z najciekawszych miast, jakimi może się pochwalić Małopolska. Tu czekają na gości wyjątkowe atrakcje turystyczne oraz zabytki, obok których nie można przejść obojętnie. Kto w czasie wycieczki po Małopolsce zajrzy na teren tego miasta, żałować nie będzie. Tarnów zachwyca, a każda z budowli znajdujących się na terenie starego miasta zachwyca nas swym urokiem oraz historyczną wartością.

Dodaj komentarz