Lizbońskie atrakcje: na co warto zwrócić uwagę w tym mieście?

Lizbońskie atrakcje: na co warto zwrócić uwagę w tym mieście?

Portugalia kusi pięknymi widokami i niezwykłym klimatem, a wędrówki po jej miastach mogą się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą. Jednym z najważniejszych miast, których podczas wycieczki po tym kraju nie można pominąć, jest Lizbona. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Jednym z najważniejszych zabytków tego miasta jest Mosteiro dos Jerónimos – Klasztor Hieronimitów, który w 1983 roku doczekał się wpisu na listę UNESCO. Ta cenna pamiątka z XVI wieku cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród turystów i jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych na terenie Portugalii. Piękne portale oraz wspaniałe krużganki sprawiają, iż spacer po tym obiekcie dla każdego z nas może się stać wspaniałą przygodą. W Lizbonie można tez zobaczyć Wieżę Belem, uznawaną za jedną z najbardziej oryginalnych budowli w Portugalii. Zniesiona w pobliżu miejsca, w którym rzeka Tag wpada do Oceanu Atlantyckiego, spełniała dawniej bardzo ważną rolę w systemie obronnym. Dziś jest cennym zabytkiem oraz punktem widokowym, z którego rozciąga się wspaniały widok na lizboński port.

W trakcie wycieczki po Lizbonie warto też zwiedzić katedrę Se, której historia sięga XII wieku. To właśnie wtedy udało się wygonić z Lizbony Maurów, a w miejscu ich meczetu zbudować świątynię katolicką. Pierwotnie katedra ta była typową budowlą romańską, jednak liczne przebudowy sprawiły, iż utraciła ona swój pierwotny charakter. Dziś w jej bryle łączą się ze sobą różne style architektoniczne, wśród których bardzo dobrze reprezentowany jest gotyk. Innym skarbem sztuki sakralnej w Lizbonie jest kościół św. Rocha, uznawany za jedno z ciekawszych dzieł portugalskiego baroku. Zachwyt wzbudza tu manierystyczna kaplica św. Franciszka Ksawerego oraz rokokowa kaplica św. Jana Chrzciciela, uwagę przyciąga też barokowa kaplica z figurką Piety.

Zwiedzanie Lizbony warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na wizytę w muzeum poświęconym płytkom azulejos. Są one bardzo popularne w całej Portugalii, zatem turyści zwiedzający ten kraj mogą się z nimi często spotykać. Płytki te zdobią zewnętrzne ściany wielu kamienic, często pojawiają się też w kościelnych wnętrzach, w których pełnią dekoracyjną rolę. Kto chce poszerzyć swą wiedzę na ich temat oraz nacieszyć się ich widokiem w spokoju, ten z pewnością miło spędzi wolny czas w Narodowym Muzeum Azulejos.
A co z tymi, którzy w Portugalii spędzają rodzinne wakacje? Dla nich ciekawych miejscem w Lizbonie może się okazać miejscowe oceanarium. Na zwiedzających czeka tu aż 500 gatunków zwierząt, w gronie których pojawiają się rekiny, płaszczki oraz pingwiny.

Lizbona jest ciekawym miastem, na terenie którego każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Potężny zamek św. Jerzego, historyczne uliczki oraz urocze kafejki – wszystko to sprawia, iż pobyt w tym mieście może się dla każdego z nas okazać wspaniałym doświadczeniem.

Dodaj komentarz