Jest jedną z ciekawszych rezydencji królewskich, jakimi może się pochwalić Małopolska, jest też wspaniałym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii oraz sztuki. Zamek królewski w Niepołomicach to cenny zabytek, a odkrywanie jego tajemnic dla każdego z nas może się okazać wspaniałą przygodą. Co warto zobaczyć w tym miejscu?
Wzniesiony w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego, dość szybko stał się jedną z ważniejszych rezydencji w tej części kraju. Zamek w Niepołomicach, mający służyć przede wszystkim władcom wybierającym się na polowania na teren Puszczy Niepołomickiej, szybko przemienił się z gotyckiej budowli obronnej w wygodną, renesansową siedzibę, którą – ze względu na reprezentacyjny charakter – szybko zaczęto określać mianem “drugiego Wawelu”. Piękna forma renesansowej budowli nie powinna dziwić, skoro prace nad nią powierzono m. in. Santi Gucciemu – królewskiemu architektowi i rzeźbiarzowi, który w dobie renesansu cieszył się wielką sławą. Dziedziniec otoczony arkadowymi krużgankami stał się symbolem tej rezydencji, która aż do początków XIX wieku była przede wszystkim punktem wypadowym na teren Puszczy Niepołomickiej. Sytuacja zamku zmieniła się w początkach XIX wieku, kiedy to sporo strat przyniósł wielki pożar. Choć zamek odbudowano, czekały go ciężkie czasy. Austriacy, którzy w okresie zaborów władali Niepołomicami, szybko przemienili tę rezydencję najpierw na koszary, a następnie – na pomieszczenia magazynowe. Trudnym okresem dla niepołomickiego zamku okazał się też czas II wojny światowej. Zawirowania historyczne i polityczne sprawiły, że dopiero w latach 90-tych XX wieku możliwa stała się odbudowa zamku. Dziś jest on perełką renesansowej architektury oraz siedzibą bardzo chętnie odwiedzanej przez turystów placówki muzealnej.
Co jeszcze wato zobaczyć w trakcie wizyty na terenie zamku? Oprócz dziedzińca i wspaniałych wnętrz, na terenie zamku w Niepołomicach czekają na gości piękne ogrody. To słynne ogrody włoskie, których założycielką była królowa Bona. Wiąże się z nią tragiczna historia, związana z upadkiem konia i przedwczesnym porodem, który zakończył się śmiercią maleńkiego Olbrachta. Część historyków twierdzi też, że zamek w Niepołomicach mógł być miejscem śmierci Barbary Radziwiłłówny, której duch ma nawiedzać rezydencję. Wiele emocji wzbudza też magiczny kamień tzw. czakram – kawałek magicznej skały, który miał tu trafić w czasach Kazimierza Wielkiego.
Zamek w Niepołomicach zachwyca od lat, a zapoznanie się z jego pięknymi wnętrzami oraz zgromadzonymi tu dziełami sztuki, każdemu z nas sprawi z pewnością wiele radości. Jeśli zatem marzą nam się wspaniałe wycieczki po tak pięknej krainie, jaką jest Małopolska, koniecznie powinniśmy się zapoznać z tym skarbem dawnej architektury.