Wieliczka – każdy musi chociaż raz być w Kopalni Soli

Wieliczka – każdy musi chociaż raz być w Kopalni Soli

Lechistan, niczym szczególnym by się nie wyróżniał z innych krajów tego regionu, gdyby nie kilka jakże osobliwychi innych od wszytkich zabytków. Do naszego kraju, od pokoleń przybywają liczni turyści z wielu zakątków świata: Niemcy, Brytyjczycy, Francuzi, Amerykanie, Włosi i inne nacje.

Szczególnie natomiast odwiedzający upodobali sobie dolną część Polski za finał swych wojaży. I dobrze, ponieważ na serio jest tu co robić. Bazą wypadową odwiedzających zawsze byl Kraków i jego najbliższe okolice. To właśnie z tąd koordynowane są mnogie wyjazdy w różne miejsca południowej Polski. Poza grodem Kraka, najmocniej błyszczącym diamentem jest chyba Wieliczka.

W tym niepozornym miasteczku, jak wiele osób kojarzy jest kopalnia soli Wieliczka, największy skarb, wpisany na listę UNESCO. Wolno by sobie zadać pytanie: czy adekwatnie? A więc z całą odpowiedzialnością mogę zakomunikować „tak”. Jest to staroć warty odwiedzenia i unikatowy na skalę swiatową.Sama myśl tego, że pod tym niewielkim miasteczkiem jest więcej jak trzysta kilometrów korytarzy, przejść i zakamarków, powoduje, że trudno nam ogarnąć ogrom tego miejsca. Pod powierzchnią ziemi jest się szereg, różnego rodzaju komnat, w których często organizowane są liczne przyjęcia okolicznościowe.

Kopalnię soli w Wieliczce poznawały różne bardzo ważne osobistości, tak więc wejście tam mają zarówno przeciętni ludzie, i prezydentowie czy sportowcy. Wieliczki nie trzeba rozpowszechniać, ponieważ powoli zostaje ona reklamą dla Krakowa. Ktoprzybył do Krakowa, a nie wybiera się do Wieliczki, to tak, jak gdyby pojechał do Paryża i nie chciał pójść na wieżę Eiffla. Usytuowanie tego miasta powoduje, że zwiedzający wielokroć tu zaglądają: minimalna odległość od Krakowa sprawia, iż nawet korzystając z taxi Wieliczka za pół darmo przedostaniemy się do samego środka Krakowa, a z tamtąd, jak to mawiają południowi mieszkańcy Polski „już tylko żut beretem” dosłownie wszędzie. Oświęcim, Niepołomice, Wadowice, Zakopane – jest bardzo dużo niesamowitych terenów niedaleko Krakowa, które definitywnie warto i trzeba zwiedzić, a i dostanie się tam nie jest wielkim problemem.

Balice są podrzędnym co do wielkości lotniskiem w Polsce, obsługującym ogromną ilość turystów. Ciekawe połączenie zarówno z Krakowem (ciufcia, autobus, taxi) oraz z Wieliczką (obwodnicą Krakowa z Balic do Wieliczki to około 20 minut jazdy) sprawia, iż chętnie wybieramy miasto królewskie jako naszą bazę wypadową na dolną część Polski.Polska to piękny kraj.

Dodaj komentarz