Co warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich?

Co warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich?

Jeżeli mowa o górach, to wszyscy swoje oczy kierują w stronę Tatr. Nie można jednak zapomnieć o Górach Świętokrzyskich, które wśród turystów cieszą się mniejszą popularnością. Warto sprawdzić, co czeka na wszystkich w tym regionie.

Świętokrzyski Park Narodowy

Aż trudno uwierzyć, że jest to region, który powstał 1 maja 1950 roku. To miejsce, którym zostały objęte najpiękniejsze miejsca, jakie można znaleźć w tym właśnie górskim regionie. To właśnie tutaj można na własne oczy zauważyć, czym są gołoborza i jakie są ich cechy charakterystyczne. Przy tej okazji warto wspomnieć, że właśnie przy tej okazji do Gór Świętokrzyskich zmierza wielu geologów, którzy z wielkim zaangażowaniem odkrywają najważniejsze ciekawostki, jakie związane są z tymi okolicami. To właśnie w Górach Świętokrzyskich można znaleźć najpiękniejsze lasy jodłowe. Uwaga! Są one słynne na całą Polskę, dlatego warto zobaczyć je na własne oczy.

Co można zobaczyć w Górach Świętokrzyskich?

Osoby, jakie nie boją się zwiedzać, powinny także zobaczyć:

  • Zamek w Chęcinach – uważa się, że jest to jedno z najważniejszych miejsc, które można znaleźć w tym właśnie regionie. Powstał on prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku. Za jego stworzenie odpowiada Wacław II, który był królem Polski. Zamek został wzniesiony na sporym pagórku, którego wysokość sięga prawie 400 m.n.p.m., więc bez trudu będzie można dostrzec jego pozostałości z daleka.
  • Rezerwat przyrody Kadzielnia – to wyjątkowe miejsce, jakie słynie z niezwykłych jaskiń, można znaleźć na terenie Kielc, więc bez trudu będzie można dojechać do tego miejsca. Tych jaskiń na terenie rezerwatu jest całkiem sporo, ale należy zapoznać się z listą tych, jakie udostępnione są do zwiedzania, ponieważ nie do każdej można wejść.
  • Miedzianka – szczyt, który ma zaledwie 354 m.n.p.m., więc dojście na szczyt nie powinno nikomu sprawiać tak dużych problemów. Każda osoba na pewno wzruszy się widokami, jakie będzie można podziwiać. Przy dobrej pogodzie, z samego szczytu, będzie można podziwiać także Tatry, jakie majaczyć będą w oddali.

Wyjątkowe miejsca w Górach Świętokrzyskich

Właściwie takich miejsc, jakie czekają na turystów w tym regionie, jest bez liku. Jednym z miejsc, które cieszy się dużą atencją jest Jaskinia Raj. To właśnie w tym miejscu można znaleźć ślady ludzi, którzy w tym jaskiniach mieszkali ponad 50 tysięcy lat temu. Rezerwat przyrody Kamień Michnikowski został stworzony po to, aby chronić jodłę pospolitą i charakterystyczne skały piaskowca. Tym bardziej że właśnie na tych skałach można znaleźć wiele cennych roślinności.

Można być pewnym tego, że wyprawy w Góry Świętokrzyskie na pewno nikt nie pożałuje.

Dodaj komentarz