Na co zwrócić uwagę w momencie zakupu polaru?

Na co zwrócić uwagę w momencie zakupu polaru?

Polary charakteryzują się lekkością, wygodą, dobrym trzymaniem ciepła i przepuszczalnością powietrza. To właśnie te cechy zadecydowały o tym, że stały się jednym z najchętniej wybieranych elementów odzieży na górskie wyprawy, wypady rowerowe czy dłuższe piesze wycieczki. Osoba mająca w planach zakup polaru często staje przed kilkoma dylematami. Jaki typ polara będzie cieplejszy? Który będzie lepiej oddychał? Jaki model ubrać w góry, a jaki na rower? Na rynku odzieży turystycznej znajdziemy przeróżne rodzaje polarów. Podpowiemy na co zwrócić uwagę, by wybrać model idealnie dopasowany do własnych potrzeb!

Gramatura – podstawa

Na wstępie naszych poszukiwań warto zwrócić uwagę na gramaturę, która jest najważniejszym parametrem określającym specyfikę polara. Wyraża ona masę materiału w gramach na metr kwadratowy. W przypadku polara, każda waga materiału różni się od siebie specyficznymi właściwościami. Cieńszy polar o gramaturze ok. 100g/m2 jest najwygodniejszy, jednakże przeważnie wymaga założenia kurtki (np. softshell). Polar o gramaturze ok. 200g/m2, który krojem przypomina kurtkę, ze względu na swoją funkcjonalność jest najczęściej wybieraną opcją. Posiada zamek na całej długości, kołnierz, kieszenie, a czasem też kaptur. Idealnie sprawdza się jako warstwa pośrednia pomiędzy „setką” a kurtką. Polary o gramaturze 300 g/m2 to najgrubsze i najcieplejsze rozwiązanie odzieży tego typu, które sprawdzi się nawet w najtrudniejszych warunkach. Podobnie jak kurtki polarowe, rewelacyjnie ochronią nas nawet przed dużymi mrozami, jednak ich minusem jest to, że są ciężkie i mało elastyczne.

Co jeszcze?

Poszukując odpowiedniego polaru należy również zorientować się, czy wybrany przez nas model jest w pełni termoaktywny. Taki materiał umożliwia odprowadzenie wilgoci na zewnątrz, dzięki przepuszczaniu pary wodnej. Dodatki i fason polaru to równie istotna kwestia, którą należy przemyśleć jeszcze przed finalnym zakupem. Kieszenie pozwolą na przechowywanie istotnych drobiazgów, a w dodatku mogą chronić nasze dłonie przed zimnem. Kaptur może z powodzeniem zastąpić czapkę lub zostać założony na nią, jako dodatkowa warstwa chroniąca. Trzeba jednak pamiętać, że kaptur może krępować nasze ruchy. Kluczowa jest także długość zamka – w niektórych modelach jest on bardzo krótki i umożliwia jedynie rozpięcie go na szyi. Znacznie wygodniejsze są zamki, które biegną przez całą długość polara.

W naszej ofercie znajdą Państwo szeroką gamę polarów dla kobiet i mężczyzn (męskie polary, damskie polary).  Wybór polaru przystosowanego do indywidualnych potrzeb uprawianej aktywności pozwoli zminimalizować dyskomfort związany z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Dobrze dobrany model uchroni nas przed zimnem i przegrzaniem organizmu oraz zapewni swobodę i komfort ruchów.

Dodaj komentarz