Wakacje na Krymie – zwiedzamy piękne zakątki

Wakacje na Krymie – zwiedzamy piękne zakątki

Krym jest bardzo różnorodny i wielu turystów właśnie tam planuje spędzić swoje wakacje. Do najbardziej popularnych atrakcji należą m.in.: Jaskółcze Gniazdo czy Pałac Woroncowa, które zdecydowanie warto zobaczyć. Wiele osób decyduje się także na spędzanie czasu na krymskich plażach, które tak jak cały Krym są bardzo różnorodne – od całkiem wybetonowanych do piaszczystych. Są to miejsca, gdzie w pierwszej kolejności planujemy się udać. Jednak Krym ma do zaoferowania dużo więcej, dlatego warto prędzej zapoznać się ze wszystkimi jego atrakcjami. Dzięki temu będziesz mógł zaplanować swoją podróż tak, aby zobaczyć piękno Krymu w całej krasie.

Wakacje na Krymie – Jaskinia Marmurowa

Jeżeli nie lubisz zbyt dużych tłumów i zależy ci na spokoju warto zastanowić się nad Ałusztą. Jest to dość mały kurort, ale bardzo urokliwy i zdecydowanie mniej zatłoczony niż inne miejscowości Krymu. Poza tym Ałuszta stanowi świetne miejsce wypadowe na górskie wycieczki. Łatwo dostać się stąd do przepięknych jaskiń, m.in. do cudownej Jaskini Marmurowej. Na nazwę jaskini miały wpływ niespotykane wapienie, które przybierają tutaj barwę różową i przypominają marmur. Spędzając wakacje na Krymie warto jest wybrać się do jaskini i przeżyć wspaniałą przygodę. Całkowita długość jaskini wynosi 2050 metrów, z czego ok. 1000 m jest podzielone na różne trasy i udostępnione turystom. Możesz wybrać jedną z tras, bądź zdecydować się na kilka z nich. Bardzo zachęcamy, żeby skorzystać z różnych opcji zwiedzania, ponieważ wtedy będziesz mieć możliwość dostrzeżenia prawdziwego piękna jaskini. Pamiętaj, że Jaskinia Marmurowa jest uważana za jedną z najpiękniejszych jaskiń na Krymie – wykorzystaj swój pobyt tutaj, by się o tym przekonać! Głównymi atrakcjami jaskini są: Galeria Główna, Galeria Dolna i Tygrysi Chodnik. Największą salą jaskini jest Sala Pierestrojki mieszcząca się w Galerii Głównej. Sala ta ma ponad 100 metrów długości i 28 wysokości. Oprócz Sali Pierestrojki w tej galerii można podziwiać Salę Bajek, Salę Pałacową i Salę Glinianą. Od niszy w Sali Pierestrojki rozpoczyna się Galeria Dolna, w której wyodrębniono osiem części, nadając im takie nazwy jak: Sala Różana, Nadziei, Balkonowa itd. Warto wspomnieć, że średnia temperatura wewnątrz jaskini wynosi 9 stopni Celsjusza (niezależnie od temperatury na zewnątrz). Jeżeli zdecydujesz się na wycieczkę, przygotuj sobie odpowiednie ubranie.

Wakacje na Krymie – Twierdza Genueńska

Spedzając wakacje na Krymie warto udać się do Sudaka. Jest to niezwykle urokliwa, nadmorska miejscowość, w której można poczuć magię Krymu. Miasteczko wybudowane jest na malowniczych wzgórzach, nad samym brzegiem Morza Czarnego, nad którym góruje twierdza genueńska wzniesiona w XIII wieku. Potężne mury warowni przez wielu turystów porównywane są do Muru Chińskiego. Obecny stan Twierdzy Genueńskiej jest wynikiem rekonstrukcji. Prace rozpoczęto w 1968 roku i ciągle trwają, by budowla wciąż mogła zachwycać swoim wyglądem. Do wnętrza twierdzy wchodzi się przez barbakan i bramę główną, którą tworzą dwie wieże noszące nazwiska ich twórców. Po lewej stronie bramy jest tablica z historią i schematem twierdzy. Dalej mury rozchodzą się w dwie strony, a ich łączna długość wynosi około 2 kilometrów. Wewnątrz twierdzy były ulice, osiedla mieszkaniowe, punkty handlowe. Na samym początku spotkasz fundamenty domów i cysterny. Na wzgórzu zaś znajdują się ruiny kościoła Maryi Dziewicy i meczet zwany „Świątynią z arkadami”. Górną część twierdzy stanowią: cytadela, zamek konsula, mury i trzy wieże. Na zamku znajdowały się pomieszczenia mieszkalne, obronne, magazyny żywności, wody i amunicji. Najwyższy punkt stanowi wspomniana wcześniej wieża Dorzoni, nazywana też Basztą Panieńską (162 m n.p.m.). Była ona wykorzystywana jako więzienie dla najważniejszych jeńców. Możesz się do niej dostać, ale musisz mieć doświadczenie wspinaczkowe, ponieważ ostatni fragment drogi trzeba pokonać za pomocą zwisającej liny. Na uliczce prowadzącej do twierdzy znajdują się sklepiki z pamiątkami, więc możesz upamiętnić swój pobyt tutaj kupując jedną z nich.

Wakacje na Krymie – Nowy Świat

Będąc w Sudaku warto odwiedzić niedaleko położony (ok. 7 km) nadmorski rezerwat Nowy Świat. Dla turystów utworzono specjalną ścieżkę, którą możesz spokojnie spacerować jednocześnie podziwiając uroki rezerwatu. Niezwykłe skały wchodzące wprost do wody, krystalicznie czysta woda i jaskinie zamieszkałe przez nietoperze na pewno zrobią na was wrażenie. W zatoczkach możesz się wykąpać w towarzystwie delfinów! Spacer wyznaczoną trasą trwa co najmniej 2 godziny, więc zaplanuj sobie tak dzień, by móc spokojnie napawać się pięknem tego miejsca. Na terenie rezerwatu znajduje się ponadto wytwórnia szampanów krymskich, która także jest udostępniona do zwiedzania. Tuż przy wejściu natomiast mieści się tatarska kuchnia polowa, w której możesz zjeść typowy tatarski posiłek. Spędzając wakacje na Krymie koniecznie musisz poznać jego smaki! Tutaj będziesz mieć do tego idealną okazję. Nowy Świat często nazywany jest „Paradise” (Raj) albo nadmorskim amfiteatrem skalnym. Każda z tych nazw pasuje do tego, co spotkasz w tym miejscu. Jednak, aby się o tym przekonać musisz zobaczyć to na własne oczy. Możliwe, że to właśnie będzie twój „raj na ziemi”.

Wakacje na Krymie mogą być jedną z twoich największych przygód. Otwórz się na jego piękno i nie ograniczaj tylko do plaż. Co prawda niektóre z nich są wyjątkowo piękne, ale będąc na Krymie warto pójść o krok dalej i dać się ponieść szałowi podróży. Jest to miejsce tak różnorodne, że na pewno znajdziesz idealne dla siebie atrakcje.

Dodaj komentarz