Wakacje na statku – czy to bezpieczne?

Wakacje na statku – czy to bezpieczne?

Każdy z nas marzy o cudownych wakacjach. Piękne widoki i niezawodna pogoda zachęcają do wyjazdów do ciepłych krajów. Coraz częściej jednak pragniemy nie tylko odpocząć, ale też przeżyć przygodę życia. Świetną alternatywą dla tradycyjnych wakacji w tym wypadku są wakacje na statku. Amerykanie i mieszkańcy Europy Zachodniej już dawno w taki sposób spędzają urlopy. Polacy biorąc z nich przykład również zaczęli interesować się taką formą wypoczynku i zabawy. Co ciekawe na rejsy decydujemy się coraz częściej w okresie od Świąt Bożego Narodzenia do Sylwestra. Chcemy przeżyć coś innego i ekscytującego. Jednak często pojawia się pytanie – czy wakacje na statku są bezpieczne? Spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości.

Wakacje na statku jeszcze kilka/kilkanaście lat temu wydawały się poza naszym zasięgiem. Jednak z biegiem czasu rejs statkiem wycieczkowym jest bardziej osiągalny dla każdego z nas. Wakacje na statku stały się wręcz równorzędną alternatywą dla tradycyjnych podróży. Musimy jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby rejs rzeczywiście był wakacjami marzeń.

Przede wszystkim każda osoba, która planuje spędzić wakacje na statku musi wiedzieć, że nad wszelkimi sprawami bezpieczeństwa czuwa Międzynarodowe Stowarzyszenie Linii Cruisingowych (CLIA). Co prawda szczegółowe procedury bezpieczeństwa stosowane przez konkretnych armatorów nie są powszechnie znane, jednak organizacja zapewnia, że na każdym statku znajduje się profesjonalna ochrona. Bardzo często na stanowisku ochroniarza znajduje się były policjant, czy agent służb specjalnych. Przy takiej ochronie wakacje na statku na pewno będą bezpieczne.

Co więcej, personel pracujący na statku także podlega specjalnym szkoleniom. Wiele szkoleń obejmuje specjalnie inicjowane trudne sytuacje. Dzięki temu każdy członek załogi wie, jak powinien się zachować, kiedy taka sytuacja nastąpi. Sami pasażerowie również przechodzą odpowiednie szkolenie przed podróżą, by być przygotowanym na nieoczekiwane wydarzenia. Nie obawiaj się jednak, ponieważ niebezpieczne sytuacje zdarzały się rzadko – a po każdej z nich wszelkie procedury bezpieczeństwa były jeszcze bardziej zaostrzone. Dzięki temu obecny system bezpieczeństwa jest na naprawdę wysokim poziomie.

Wakacje na statku mają sporą przewagę nad tradycyjnymi podróżami, dotyczącą bezpieczeństwa. Choć trasy rejsu są z góry ustalone, istnieje możliwość ich zmiany nawet w trakcie trwania rejsu. Jeżeli okaże się, że miejsce, do którego podąża statek z pewnych przyczyn jest niebezpieczne (np. w wyniku zamachu terrorystycznego) trasa może być zmieniona bez konieczności odwoływania rejsu. W przypadku, kiedy podążamy w tradycyjny sposób (autokarem, samolotem) do konkretnego miejsca, które jest akurat zagrożone często dochodzi do odwołania wycieczki lub jej przełożenia na inny termin. W przypadku rejsów taki problem nie istnieje – jeżeli nie opłyniesz zamierzonego miejsca, to rejs odbędzie się inną trasą bez żadnych konsekwencji.

Aby czuć się jeszcze bezpieczniej i swobodniej możesz zdecydować się na rejs z polskim pilotem. Dzięki temu będziesz mieć świadomość, że w każdej chwili możesz zwrócić się do kogoś, kto na pewno cię zrozumie i wyjaśni wszelkie wątpliwości. W przypadku takiego wyboru pilot będzie ci towarzyszył już w autokarze czy lotnisku bądź na miejscu – w porcie. Tak czy inaczej wchodząc na pokład statku będzie on już tam obecny i gotów do pomocy. Pilot będzie wam towarzyszył każdego dnia rejsu, o ustalonych prędzej godzinach. Jest to świetna opcja zwłaszcza dla osób, które niezbyt radzą sobie z obcymi językami. Podczas rejsu często odbywają się także wycieczki fakultatywne, które mogą być tłumaczone przez pilota. Masz wtedy pewność, że wyniesiesz z wycieczki tyle, ile powinieneś i nie ominie cię żadna cenna informacja.

Bezpieczeństwo dotyczy także spraw finansowych. Wakacje na statku rządzą się nieco innymi prawami niż pobyt w hotelu. Jeśli więc chcesz wybrać się w rejs nie czekaj z zakupem wycieczki do ostatniej chwili. Oferty last minute niestety nie sprawdzą się w tym przypadku. Ma to związek z tym, że polscy kontrahenci mają już prędzej wykupione kabiny i dokupienie kolejnej w ostatniej chwili może być zwyczajnie niemożliwe. A jeżeli taka możliwość istnieje, to często wiąże się z dużo wyższą kwotą. Szczególnie ważne jest wcześniejsze zarezerwowanie miejsca, jeżeli planujemy wziąć udział w rejsie egzotycznym. Wtedy konieczne może okazać się wyrobienie wizy, na którą trzeba będzie poczekać. Nie warto zatem czekać z decyzją, bo wakacje na statku być może będziesz musiał odłożyć na przyszły sezon. Ważne jest także to, w jaki sposób szukasz rejsu. Aby nie dać się naciągnąć oszustom najlepiej skorzystać z pomocy biura podróży. Dzięki temu otrzymasz fachowe porady i otrzymasz informacje o poszczególnych kosztach czarno na białym. Pamiętaj, że cena oferty może nie obejmować wszystkich atrakcji. Udając się do biura podróży dokładnie dopytaj o wszystkie kwestie finansowe.

Wakacje na statku stają się coraz popularniejszą formą wypoczynku, dlatego też nad bezpieczeństwem takich wycieczek wciąż czuwa sztab profesjonalistów. Pamiętaj jednak, że ty sam również musisz dbać o swoje bezpieczeństwo, dlatego myśl o nim już w trakcie planowania rejsu. Jeżeli zwrócisz się do biura podróży, które wybierze dla ciebie rejs możesz być pewien, że profesjonalna ochrona zapewni ci bezpieczeństwo przez cały okres jego trwania.

 

Dodaj komentarz