Wycieczki do Czarnobyla – tam gdzie historia się zatrzymała

Wycieczki do Czarnobyla – tam gdzie historia się zatrzymała

Czarnobyl – ta nazwa na stałe weszła do annałów historycznych, a to za sprawą wielkiej katastrofy, która miała miejsce pod koniec kwietnia 1986 roku. Dzisiaj ukraińska elektrownia i samo miasto przyciągają turystów, którzy po dekadach chcą odwiedzić miejsce ogromnej tragedii.

Historia Czarnobyla

Wszystko zaczęło się w roku 1977, gdy uruchomiono w pobliżu miasta Czarnobyla pierwszy blok elektrowni jądrowej. Jej pracownicy zamieszkali w miasteczku Prypeć, wówczas jednym z najmłodszych i najlepiej rozwijających się osad Związku Radzieckiego. Eksplozja 4 bloku, do której doszło 26 kwietnia 1986 roku i jej skutki pochłonęła mnóstwo ofiar i jednocześnie rozpoczęła dyskusję na temat bezpieczeństwa energetyki atomowej. 

Prawda jest taka, że ówczesne władze ZSRR długo zatajały przed opinią publiczną fakt katastrofy w elektrowni czarnobylskiej. Ewakuacja ludności z okolicznych miast (w tym samej Prypeci) została znacznie opóźniona, co jeszcze bardziej spotęgowało tragiczne skutki. Emisja radioaktywnego pyłu grafitu i uranu z reaktora wpłynęła na okoliczną przyrodę i spowodowała gigantyczny wzrost zachorowań na nowotwory oraz białaczkę.     

Wycieczki do Czarnobyla

Dzisiaj organizuje się wycieczki do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. W ich ramach turyści mają okazję eksplorować wspomniane wyżej miasteczko Prypeć, gdzie życie zatrzymało się w jednej chwili. Ogromne wrażenie robi tutejsze wesołe miasteczko, które nigdy tak naprawdę nie zdążyło ruszyć. Depresyjny efekt potęgują zabawki dzieci porzucone w poszczególnych lokalach mieszkaniowych. Wszystko zachowano tutaj tak, jak to wyglądało w momencie ewakuacji. Ku pamięci i przestrodze… 

Kolejnym punktem takich wycieczek jest miasteczko Czarnobyl-2. Głównym punktem oczywiście słynne “Oko Moskwy” – pozahoryzontalny radar, wysoki na ponad 150 metrów i długi na 600. Jego celem było ostrzeganie ZSRR przed potencjalnym zagrożeniem balistycznym. Kiedy działał, na całym świecie wykrywano dziwne zakłócenia w transmisjach radiowych, co zrodziło kolejne mity na temat instalacji. 

Najważniejszym elementem wycieczek jest wizyta w Zonie i stanięcie oko w oko z samym potworem, czyli feralnym reaktorem numer 4. Tutaj trzeba koniecznie dodać, że wizyta w Prypeci, Czarnobylu i pod elektrownią jest już dzisiaj zupełnie bezpieczna. Nie stwierdza się groźnego dla życia i zdrowia ludzkiego promieniowania.

Ceny wycieczek, organizatorzy i wojna na Ukrainie 

Koszt takiej eskapady mieści się zazwyczaj między 800 a 900 złotych za trzy lub czterodniowy turnus (istnieją programy poszerzone). Organizatorzy zapewniają polskiego przewodnika, a w kraju istnieje kilka biur organizujących wycieczki. Niestety póki co, w związku z wojną na Ukrainie, terminy planowanych wyjazdów stają pod znakiem zapytania. Zmienia się też podejście władz ukraińskich do zamykania okolic elektrowni w Czarnobylu. Trzeba śledzić sytuację na bieżąco i liczyć na to, że już niedługo będzie można znowu odwiedzać to interesujące miejsce w ramach “Czarnobyl Tour”.  

Dodaj komentarz