Zniesienie wizy do USA – co należy wiedzieć, wybierając się w podróż za ocean?

Zniesienie wizy do USA – co należy wiedzieć, wybierając się w podróż za ocean?

Zniesienie wizy do USA – co należy wiedzieć, wybierając się w podróż za ocean?

Stany Zjednoczone były swego czasu jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdowych z Polski. Podróżni wybierali się za ocean zarówno w celach turystycznych, jak i – o wiele częściej – w poszukiwaniu lepszego życia. Jak wygląda podróżowanie do USA? Jakie dokumenty trzeba ze sobą zabrać?

Czy wyjazd do USA wymaga wizy?

Obecnie podróżowanie z Polski do Stanów Zjednoczonych nie wymaga posiadania wizy. Począwszy od 11 listopada 2019 roku, nasz kraj został włączony do Programu Ruchu Bezwizowego. Oznacza to, że osoby, które planują wyjazd za ocean, nie muszą już przechodzić całej skomplikowanej ścieżki, by uzyskać dokumenty uprawniające do wjazdu na teren USA. Dotyczy to jednak wyłącznie osób, które nie planują podjąć pracy podczas pobytu na emigracji. Wizy nie są bowiem wymagane w przypadku, gdy długość pobytu nie przekracza 90 dni.

Warto jednak pamiętać, że brak konieczności posiadania wizy nie oznacza jednak, że możemy wybrać się do Stanów ot, tak sobie. Jakie warunki należy spełnić, aby w pełni legalnie wybrać się do słynnego Nowego Jorku, czy słonecznej Kalifornii?

ESTA, czyli Elektroniczny System Autoryzacji Podróży

Pomimo, iż nie potrzebujemy już wizy, by wjechać na terytorium USA, konieczne jest zgłoszenie swojej kandydatury poprzez ESTA. Co kryje się pod tym tajemniczym skrótem? ESTA to Electronic System for Travel Authorization, czyli system komputerowy, który umożliwia legalny pobyt na terenie Stanów Zjednoczonych. Ten sposób autoryzacji podróży dotyczy wyłącznie 40 państw, które wchodzą w skład programu bezwizowego. Otrzymanie zgody w systemie wymaga wypełnienia formularza online oraz uiszczenia opłaty. Jeżeli dana osoba pozytywnie przejdzie weryfikację, ESTA umożliwia 90-dniowy pobyt w USA, a samo pozwolenie na wjazd jest ważne przez dwa lata.

Czy można nie dostać autoryzacji w ESTA?

Warto pamiętać, że wypełnienie formularza nie jest równoznaczne z otrzymaniem prawa do wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych. Niestety, odrzucone wnioski nie są niczym wyjątkowym. Z pewnością znacznie mniejsze szanse na pozytywny wynik weryfikacji mają osoby, które w przeszłości miały problemy prawne (w szczególności dotyczące amerykańskiego prawa imigracyjnego), czy też otrzymała decyzję odmowną, ubiegając się o wizę.

Co należy wiedzieć, wybierając się do USA? – podsumowanie

Zniesienie wizy do USA to spore ułatwienie dla naszych rodaków. W szczególności dla osób, które posiadają rodziny za oceanem. Elektroniczny System Autoryzacji Podróży jest znacznie szybszym i tańszym, a przede wszystkim wygodniejszym rozwiązaniem, aniżeli dotychczasowy ruch wizowy. Warto jednak pamiętać, że Stany Zjednoczone wciąż pozostają zamknięte dla określonej grupy osób. Przede wszystkim dotyczy to podróżnych, którzy w przeszłości mieli problemy z prawem lub otrzymali odmowę wydania wizy.

Co ważne, ruch bezwizowy dotyczy wyłącznie osób, które wybierają się za ocean w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż 90 dni. Podróżni, którzy planują podjąć pracę w USA, wciąż muszą ubiegać się o otrzymanie stosownej wizy.

Dodaj komentarz