Jak ubrać się w góry?

Jak ubrać się w góry?

Wiele osób jako kierunek wakacyjnych wypraw wybiera góry. Zapierające dech w piersiach widoki i piesze wędrówki malowniczymi szlakami to coś, na co liczna grupa turystów czeka cały rok. Aby wyprawy były udane, nie można zapomnieć jednak o odpowiednim ubiorze.

Wygodny strój na piesze wędrówki

Wybierając się na szlak, nie można zapomnieć o wygodnym stroju. Mogą być to spodnie dresowe lub legginsy w przypadku pań. Latem można założyć szorty, a do nich właściwie dopasowaną koszulkę, co pozwoli na swobodne odprowadzanie ciepła.

Najważniejsze jest, aby strój nie krępował ruchów oraz zapewniał odpowiednią przewiewność. Dlatego warto celować w ubrania uszyte z tkanin oddychających i odprowadzających wilgoć. W ten sposób zapewniamy skórze ochronę przed otarciami. Dobrze sprawdzi się również termoaktywna bielizna bezszwowa.

Na górskie wycieczki należy też zabrać sportowy plecak. Musi być na tyle pojemny, aby zmieścił się w nim prowiant i napoje. Warto też zabrać bluzę lub kurtkę, ponieważ pogoda w górach potrafi być zmienna.

Odpowiednie obuwie

Najważniejszym elementem stroju na górskie wędrówki są buty. Niewłaściwy dobór obuwia może skutkować urazem lub kontuzją, szczególnie na szlakach o wysokim stopniu trudności. Najlepiej sprawdzą się buty trekkingowe. Ich podeszwa zapewnia dobrą przyczepność do podłoża, a wyższa cholewka stabilizuje kostkę. Dzięki temu zyskuje ona ochronę przed zwichnięciem lub skręceniem, o co w górach nie trudno. Szczególnie na kamienistych ścieżkach.

Niedopuszczalne jest zakładać na wyprawę w góry obuwie typu klapki, tenisówki czy mokasyny. Tego typu buty zupełnie nie są przystosowane do trudniejszych warunków. Poza zwykłą niewygodną, chodzenie w nich po górach może skutkować kontuzją.

Ochrona przed słońcem

Jeżeli wybieramy się w góry latem, nie można zapomnieć o odpowiedniej ochronie przed słońcem. Jest to bardzo ważne, ponieważ przy wysokich temperaturach nie trudno o poparzenie słoneczne, nawet jeżeli wydaje nam się, że idziemy zacienionym szlakiem.

Udając się na pieszą wędrówkę latem, należy zabrać ze sobą czapkę z daszkiem. Nie tylko chronimy w ten sposób głowę przed promieniowaniem, ale dzięki takiej osłonie zapewniamy sobie większy komfort podczas chodzenia.

Warto również zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Podczas ich zakupu należy jednak zwrócić uwagę na to, jaki filtr posiadają. Najbardziej wskazanym jest filtr UV 400, który zapewnia najwyższy poziom ochrony oczu przed szkodliwymi promieniami.

Odpowiedni strój na górskie wyprawy jest czymś, czego nie można pominąć, wybierając taką formę wypoczynku. Wpływa on nie tylko na naszą wygodę, ale również bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz