Jak pracować nad poprawą samooceny?

Jak pracować nad poprawą samooceny?

Pod pojęciem samooceny rozumiemy taką sytuację, gdy dana osoba dobrze o sobie myśli i lubi siebie. Posiadanie wyważonej samooceny jest niezmiernie ważne dla osiągania równowagi psychicznej. Osoby, które dobrze o sobie myślą mają doskonałe samopoczucie i lepiej radzą sobie w codziennym życiu. Wysoka samoocena to odwaga w podejmowaniu nowych wyzwań oraz większa asertywność w kontaktach z innymi ludźmi.
Problem z zaniżoną samooceną ma całkiem spory odsetek społeczeństwa. Na szczęście można z tą przypadłością skutecznie walczyć, wprowadzając w codzienne życie kilka prostych nawyków.

Nie porównuj się z innymi

Porównywanie się z innymi osobami to bardzo zgubny nawyk. Wyobraźmy sobie kobietę, która ubrała się bardzo ładnie na spotkanie z przyjaciółmi i stojąc przed lustrem miała poczucie zadowolenia ze swego wyglądu. Wystarczyło jednak krótkie porównanie z koleżankami, które pojawiły się na spotkaniu, by poczuła się gorsza, brzydsza i najsłabiej ubrana. Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny, ma swoje atuty i słabe strony, jednak nie ma sensu porównywać się ani ścigać się z innymi osobami. Kobieta, która nie ma figury supermodelki nie powinna przesadnie skupiać się na swoim wyglądzie tylko zająć pielęgnowaniem innych atutów takich jak kreatywność czy wysoka inteligencja. Bardzo złym nawykiem jest także porównywanie swojego stanu posiadania ze znajomymi czy z rodziną. Każdy z nas ma inne potrzeby oraz możliwości. Nie ma sensu by osoba mieszkająca samotnie w małej kawalerce zazdrościła ogromnej willi znajomej rodzinie, bo ona jako singiel zwyczajnie nie potrzebuje takiej powierzchni.

Walcz z perfekcjonizmem

Jest takie powiedzenie, które mówi, że zrobione jest lepsze od doskonałego. W bardzo wielu dziedzinach to się sprawdza. Mnóstwo osób tak zatraca się w swoim dążeniu do doskonałości, że nie zauważa, że często traci czas na zadania, które nie popychają spraw do przodu. Zdaj sobie sprawę z tego, że nie musisz mieć idealnie obrobionych zdjęć na portalu społecznościowym czy zawsze super wysprzątanego mieszkania. Nie brakuje też kobiet, które z wielkim poświęceniem spędzają godziny w kuchni zamiast od czasu do czasu zamówić gotowe potrawy i z przyjemnością zjeść je z rodziną. Warto mieć świadomość, że nikt z nas nie będzie idealny. Możemy stawiać sobie wysoko poprzeczkę, powinniśmy się rozwijać, jednak we wszystkim warto zachować umiar. Trzeba też pamiętać, że w życiu musimy zwykle wybierać i rezygnować z niektórych aktywności, bo nikt z nas nie będzie dobry we wszystkim.

Bądź dla siebie dobry i wyrozumiały

Aby budować wysoką samoocenę warto zatroszczyć się o to, aby samemu być dla siebie najlepszym przyjacielem. Wiele osób stawia przed sobą zbyt wysokie wymagania. Układają oni długie i ambitne listy zadań i gdy znowu nie udaje się zrealizować nawet połowy karcą siebie w duchu. Tymczasem trzeba wykazywać tolerancję dla swoich słabych stron oraz ze zrozumieniem przyjmować gorsze dni. Nie zawsze możemy być tak samo efektywni i skupieni i w takich chwilach należy przyjąć, strategię, że robimy tyle ile możemy. Czasami wręcz trzeba zaprzestać jakichkolwiek działań i zrobić sobie wolny dzień, gdy czujemy, że nasz organizm domaga się odpoczynku.

Dbaj o dobre myśli

W budowaniu samooceny bardzo pomagają pozytywne myśli. Dotyczy to posiadania optymistycznego nastawienia do świata oraz sposobu myślenia o sobie samym. Jeśli coś ci nie wychodzi, nie krytykuj, nie biczuj się w myślach tylko wyciągają wnioski z sytuacji. Gdy popełniłeś błąd, zastanów się co zrobić by w przyszłości unikać takich sytuacji. Ważną składową dobrego myślenia o sobie jest też szacunek do samego siebie. Zawsze warto wierzyć w swoje możliwości i podejmować kolejne wyzwania. Nie należy też ślepo poddawać się opinii publicznej. Gdy nie odpowiada ci styl życia rodziny czy znajomych nie musisz prowadzić takiego samego. Jeśli męczą się na przykład imieninowe spotkania i chodzenie na nie uważasz za przykry obowiązek, nie bój się powiedzieć nie. Czasami trzeba się z czegoś wyłamać właśnie po to, by poczuć się lepiej i żyć w zgodzie z samym sobą.

Nie bój się samotności

Osoby o niskiej samoocenie często godzą się na coś wbrew sobie, bo obawiają się samotności czy wykluczenia społecznego. Tymczasem każdej osobie od czasu do czasu dobrze robi pobycie w samotności. Niestety w Polsce w wielu środowiskach ciągle panuje przekonanie, że nie wypada samemu pójść do kina, na wesele a samotna kobieta nie powinna pojawiać się w barze. Nie jest to do końca prawdą. Warto zdać sobie sprawę z tego, że to my sami decydujemy o tym, czy idziemy gdzieś sami czy w towarzystwie. Ponadto jest wiele osób, które naprawdę nie mają z kim pójść na wystawę czy wyjechać na weekend. Warto chociaż raz spróbować takie czynności wykonać samodzielnie, choćby dla przełamania własnych ograniczeń.

Dodaj komentarz