Jak zadbać o dobry nastrój jesienią?

Jak zadbać o dobry nastrój jesienią?

Nie każdy z nas przepada za jesienią, zwłaszcza za tą późną. Ulewne deszcze, silny wiatr oraz niskie temperatury sprawiają, że niejednemu nie chce się w ogóle opuszczać swojego domu. Już od października musimy liczyć się ze zdecydowanie mniejszą ilością słonecznych dni. Jak zaś wiadomo, brak wystarczającej ilości słońca powoduje niedostatek witaminy D. Niekorzystnie wpływa to zarówno na naszą odporność jak i na nasz nastrój. Nie bez powodu mówi się więc, że jesień sprzyja depresji i stanom lękowym. Aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, warto zadbać o dobry nastrój. 

Znajdź interesujące zajęcie na długie wieczory. 

Jesienią zmrok zapada zdecydowanie szybciej. Z tego też względu niejeden z nas narzeka na długie wieczory. Aby nie popaść w smutek i nostalgię, dobrze byłoby znaleźć interesujące zajęcie na tę dłużącą się nam porę dnia. Warto zastanowić się więc nad tym, co sprawia nam przyjemność. Być może zawsze chcieliśmy haftować lub robić na drutach? Jesienne wieczory to doskonały czas na to, aby poświęcić robótkom ręcznym trochę uwagi. Doskonałym rozwiązaniem będzie również wieczorna lektura książek. Pamiętajmy jednak o dobrym oświetleniu, aby nie zepsuć swojego wzroku. Warto sięgać po taki gatunek literatury, którego lektura sprawi nam największą przyjemność. Miłośnicy grozy będą zadowoleni z horrorów oraz thrillerów. Jeżeli preferujemy nieco lżejszą tematykę, warto sięgnąć po romans lub książkę przygodową. Warto także poświęcić nieco uwagi ciekawym serialom i filmom. Możemy obejrzeć je zarówno w telewizji jak i za pośrednictwem popularnych platform streamingowych. 

Zatroszcz się o właściwą dietę. 

Na nasz nastrój wpływają również spożywane przez nas produkty. Kiedy czujemy się źle, z chęcią sięgamy po słodycze. Niestety, nie jest to jednak zbyt dobry pomysł. Nadmiar cukru w diecie może bowiem powodować spadek nastroju w dłuższej perspektywie. Jeśli chcemy poprawić swoje samopoczucie psychiczne, warto zadbać o odpowiednią ilość owoców oraz warzyw, zwłaszcza zielonych. W poprawieniu nastroju pomoże nam również czekolada gorzka o wysokiej zawartości kakao. Ostre przyprawy, takie jak papryka chili również mogą pozytywnie wpłynąć na produkcję endorfin. Zadbajmy także o to, aby nasze posiłki były kolorowe. To również poprawi nasz nastrój. Sięgajmy więc przede wszystkim po różnobarwne sałatki warzywne i owocowe, a także po świeżo wyciskane soki. 

Uspokój umysł dzięki ćwiczeniom i aromaterapii. 

W prewencji zaburzeń nastroju niezwykle pomocne mogą okazać się również ćwiczenia fizyczne oraz aromaterapia. Jeżeli chodzi o te pierwsze, każdy powinien znaleźć taką aktywność fizyczną, która sprawi mu przyjemność. Dla jednego mogą być to spacery na świeżym powietrzu, a dla drugiego pływanie. Niesamowicie relaksująca jest także joga, szczególnie rozciągająca. Podczas uprawiania jogi warto w szczególności zwrócić uwagę na odpowiednią technikę oddechu. Dzięki temu można naprawdę uspokoić umysł. Godna polecenia jest również aromaterapia. Warto wykorzystać do niej olejki eteryczne. Sięgajmy po zapachy, które zwyczajnie nam się podobają. Możemy skorzystać chociażby z relaksującej lawendy. Jeśli chcemy jednak dodać sobie nieco energii, warto pomyśleć o aromaterapii przy wykorzystaniu olejku z pomarańczy sycylijskiej czy cytryny. Do aromaterapii śmiało możemy wykorzystać również świece zapachowe. Możemy skorzystać zarówno z niewielkich podgrzewaczy jak i z dużych świec w szkle. Zarówno aromaterapia jak i ćwiczenia fizyczne, muszą być stosowanie systematycznie. W przeciwnym bowiem razie o poprawie nastroju nie może być mowy. Warto byłoby również uzbroić się w cierpliwość, gdyż na efekty należy poczekać minimum dwa, trzy tygodnie. U niektórych mogą jednak pojawić się one wcześniej, a u innych nieco później. 

Co robić, jeśli domowe sposoby na poprawę nastroju nie działają?

Domowe sposoby na poprawę nastroju mogą okazać się naprawdę skuteczne, jeżeli zadbamy o regularność. Niestety, w niektórych przypadkach nie pomagają one wystarczająco. Jeżeli jesteśmy bardzo przygnębieni i smutni, a stan ten trwa już kilka tygodni, warto pomyśleć o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy. Możemy udać się do lekarza rodzinnego i poprosić o wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Być może konieczne okaże się leczenie depresji sezonowej. Pomocne może okazać się wówczas zarówno leczenie farmakologiczne jak i psychoterapia. Ważne, aby nie bagatelizować długo utrzymujących się zaburzeń nastroju. Im wcześniej rozpoczęta zostanie odpowiednia terapia, tym większe są szanse na powrót do pełni sił witalnych. 

Dodaj komentarz