Poznaj bliżej Jastrzębie-Zdrój

Poznaj bliżej Jastrzębie-Zdrój

Jastrzębie-Zdrój to miasto na prawach powiatu liczące ponad 88 tysięcy mieszkańców. Administracyjnie miasto należy do województwa śląskiego i należy do krainy Górnego Śląska. Jastrzębie-Zdrój było przez długi czas kojarzone z uzdrowiskiem, ale w 1994 ośrodki uzdrowiskowe zostały zlikwidowane, a w następstwie w 2007 roku miasto straciło status uzdrowiska. Aby poznać inne wiadomości Jastrzębie-Zdrój warto zajrzeć na portal jastrzebienews.pl. Z czego jest obecnie znane Jastrzębie-Zdrój i co warto w nim zobaczyć?

​Dom Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju

Aby zobaczyć zabytkowy budynek, który przez wiele lat służył jako sanatorium warto udać się do Jastrzębia-Zdroju, do dawnego obszaru uzdrowiska. Obiekt znajduje się w Parku Zdrojowym i obecnie znajduje się tam Miejski Ośrodek Kultury oraz niewielka kawiarnia. Miejsce to cieszy się dużą popularnością ze względu na to, że można na żywo obejrzeć to jak kiedyś wyglądało uzdrowisko w jaki sposób funkcjonowało – można znaleźć w tym miejscu bogate informacje na ten temat. Dom Zdrojowy należy do wojewódzkiego rejestru zabytków. Oprócz samego obiektu do rejestru zabytków zostały wpisane inne miejsca znajdujące się w tej samej okolicy, między innymi szpital, pijalnia wód, muszla koncertowa i inne. Wszystkie te obiekty są godne uwagi w trakcie zwiedzania okolic Parku Zdrojowego.

​Zespół dworski w Jastrzębiu-Zdroju

W Jastrzębiu-Zdroju możemy zobaczyć renesansowy dwór obronny, który został zbudowany w roku 1605. Znajduje się on w sołectwie Bzie. Dwór został wpisany do rejestru zabytków w roku 1966. Natomiast obecnie w tym budynku mieści się ośrodek zdrowia oraz biblioteka. Styl budynku to późny renesans, a wzniesiony został pierwotnie przy użyciu cegły oraz kamienia. W trakcie drugiej wojny światowej uległ znacznym zniszczeniom, a po zakończeniu działań wojennych został przejęty na własność przez państwo. Dokonano wtedy jego przebudowy oraz remontu.

​Zespół pałacowy w Jastrzębiu Zdroju

W położonym nieopodal sołectwie Borynia należącym do Jastrzębia-Zdroju znajduje się wyjątkowy zespół pałacowy. Powstał on w XVIII wieku. Wygląd dworku to styl klasycystyczny nawiązujący do późnego baroku. W trakcie drugiej wojny światowej w budynku zespołu pałacowego działało przedszkole. Na zakończenie wojny doszło do zdewastowania budynku, a już po samej wojnie budynek został poddany renowacji. Przez kolejne lata stanowił własność między innymi Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Od roku 2010 znajduje się tutaj hotel i restauracja. W parku nieopodal budynku pałacu znajduje się sławny 300-letni dąb szypułkowy.

Dodaj komentarz