Ogrody dla wszystkich bez wyjątku

Ogrody dla wszystkich bez wyjątku

Każde polskie miasto, a nawet małe miasteczko posiada wyjątkowy, przyjazny i dostępny dla każdego ogród zwany parkiem. Lecz w niektórych miastach znajdują się także ogrody zwane palmiarniami. A w innych miejscach duże połacie terenu tworzą ogrody krajobrazowe, które są naturalne i urocze.
Wszystkie wyżej wspomniane miejsca są przeznaczone dla ogółu społeczeństwa. I im większa będzie społeczna dbałość o te miejsca, tym dłużej i pełniej posłużą one społeczności lokalnej.

Ogrody zwane parkami

Parki są przestrzenią publiczną sprzyjająca biernemu lub aktywnemu odpoczynkowi. Park jest terenem zadrzewionym z wielkimi połaciami trawników. Parki posiadają aleje spacerowe, przy których stoją ławki parkowe oraz znajduje się różna architektura parkowa. Oprócz drzew są także rabaty kwiatowe i wokół dużo trawy.
Miejsce sprzyja spotkaniom, a często także lokalnym rozrywkom typu występy artystów piosenkarzy, koncerty muzyczne, festyny, kiermasze, pikniki dla dzieci i wiele jeszcze innych wydarzeń rozrywkowych. W wielu parkach powstały muszle koncertowe i pomieszczenia przeznaczone na pikniki, a nawet ogrody botaniczne. I dlatego parki miejskie są miejscem licznie odwiedzanym przez społeczeństwo miasta i nie tylko.

Palmiarnie, to też ogrody

Palmiarnia jest to ogród zwany szklarnią przystosowany do uprawy i eksponowania palm. Prezentowane palmy pochodzą z krajów tropikalnych. Palmiarnie zazwyczaj znajdują się w ogrodach botanicznych, albo w parkach lub stanowią samodzielną budowlę.
W wielu polskich miastach znajdują się te specyficzne ogrody zwane palmiarniami, jak Palmiarnia w warszawskich łazienkach, czy Palmiarnia w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Ogród w Krakowie jest najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce, gdyż założony został w 1783 roku i zajmuje powierzchnię prawie 10 hektarów. Powstał na miejscu ogrodu rodu Czartoryskich. W 1976 roku ogród został wpisany na listę zabytków. Jest on bardzo cennym zabytkiem przyrody i pomnikiem sztuki ogrodniczej. Znajduje się w nim około 5 tysięcy gatunków i odmian różnych roślin pochodzących z całego świata, a w tym niemalże 1000 gatunków krzewów i drzew oraz ponad 2000 różnych roślin szklarniowych.

Piękne ogrody krajobrazowe

Ogrody krajobrazowe są znane prawie od trzech wieków. Swoim wyglądem nawiązują do natury. Urzekają spokojem i są miłe dla oka. Brak w nich rygorów, a tylko swoboda i romantyzm. Do ogrodów krajobrazowych należą ogrody angielskie, które najpierw w XVIII wieku pojawiły się w Anglii i stały się popularne rozprzestrzeniając się na całą Europę. Do ogólnych elementów ogrodu krajobrazowego dochodzą zawsze elementy lokalnego krajobrazu, co daje wspaniały efekt wizualny.
Urządzenie ogrodów krajobrazowych oparte jest na formach naturalnych, gdzie najważniejsze znaczenie posiadają drzewa naturalnie rosnące oraz zaprojektowane klomby. Nierówności terenu, stawy, rzeki, doliny, wzgórza, góry, także wzbogacają naturalny wygląd ogrodu krajobrazowego. I dlatego ogrody krajobrazowe są naturalne i chętnie odwiedzane.

Dodaj komentarz