Najlepsze jedzenie na świecie – gdzie je znaleźć?

Najlepsze jedzenie na świecie – gdzie je znaleźć?

Podróżować można z wielu powodów i w wielu celach. Niektórzy chcą na własne oczy zobaczyć niebywałą architekturę, starożytne zabytki czy cuda natury. Innych interesuje kontakt z lokalną kulturą – śpiewem, tańcem, tradycjami i przekonaniami. Są także tacy, dla których jeśli nie kluczowe, to chociaż ważne w podróżowaniu jest próbowanie nowej kuchni. Nawet jeśli w naszym kraju ojczystym nie mamy powodów do wybrzydzania, jeśli mamy z czymś kontakt ciągle, po którymś razie przestaje tak dobrze smakować. Nabieramy ochoty na coś bardziej egzotycznego, nietypowego. W takim razie gdzie pojechać, żeby zjeść najlepsze jedzenie na świecie?

Azja – Tajwan, Tajlandia, Wietnam, Hongkong, Japonia

Nie bez powodu we wszelkich ankietach i badaniach pod względem kulinarnym wiele krajów azjatyckich plasuje się bardzo wysoko. Do faworytów należą Tajlandia czy Malezja, ale nie można też odmówić smaku kuchni chińskiej czy japońskiej. Sushi nawet w Polsce ma wiele faworytów, a spotkać można w dużych miastach i szalenie popularne wietnamskie knajpki. Dzieje się tak dlatego, że kuchnia azjatycka stawia na intensywne doznania smakowe i różnorodność. Warto także zwrócić uwagę na rozbudowany w wielu krajach Azji przemysł street foodowy. Nie musimy nawet udawać się do żadnej restauracji, aby dowiedzieć się, dlaczego azjatyckie jedzenie cieszy się tak ogromną popularnością na całym świecie.

Europa – Grecja, Włochy

Jeśli wspomina się o dobrym jedzeniu w Europie, to właśnie te dwa kraje wspomina się najczęściej. Nikomu nie trzeba przedstawiać oliwy z oliwek czy słynnego sera feta, które są istotnymi składnikami wielu greckich potraw. Kraj ten będzie przede wszystkim rajem dla osób lubujących się w rybach czy sałatkach, ale nie tylko. Jeśli zaś chodzi o Włochy, trudno szukać drugiego kraju, z którego tak wiele potraw znanych jest na całym świecie. Włoskie makarony, pizza, lasagne – bez tego wielu nie mogłoby żyć. Wielu uważa włoskie potrawy za zbyt tłuste i kaloryczne, ale nie można im odmówić niesamowitego smaku. Plusem jest to, że wiele z nich jest stosunkowo łatwych w przyrządzeniu. Jednak trzeba zdać sobie sprawę, że domowe spaghetti to nie to samo, co zjemy w renomowanej włoskiej restauracji. Z tego powodu każdy smakosz powinien chociaż raz udać się w podróż do tego kraju i spróbować prawdziwych włoskich potraw, przygotowanych tak, jak się to robić powinno.

Ameryka Północna – Meksyk

Meksyk będzie niebem na Ziemi zwłaszcza dla osób miłujących się w ostrym jedzeniu. Burrito, fajita, taco – to tylko niektóre z meksykańskich potraw, które znać mogą nawet Europejczycy, chociaż na ogół w nie do końca autentycznej wersji. Warto samemu wybrać się do tego kraju, aby posmakować, jak powinny one rzeczywiście smakować.

To, gdzie można znaleźć najlepsze jedzenie na świecie jest odczuciem subiektywnym. Nie ulega jednak wątpliwości, że smaczne i unikalne potrawy można znaleźć zarówno relatywnie blisko (Włochy, Grecja), jak i bardzo daleko (Meksyk, Tajwan).

Dodaj komentarz