Pojezierze Olsztyńskie – co warto zobaczyć w tej części kraju?

Pojezierze Olsztyńskie – co warto zobaczyć w tej części kraju?

Jest atrakcyjnym kierunkiem wypraw dla tych, którzy chcą się nacieszyć pięknymi widokami i możliwością wypoczynku nad wodą. Pojezierze Olsztyńskie to miejsce, w którym każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Jednych zachwycą piękne krajobrazy, innych – przyrodnicze skarby, których w tej części kraju nie brakuje. Nuda nie grozi tu również tym, którzy urlop na Warmii i Mazurach chcą poświęcić na poszerzanie swej wiedzy z zakresu historii. Co warto wiedzieć o tym regionie?

Pojezierze Olsztyńskie to region, który stanowi część Pojezierza Mazurskiego. Rozciąga się ono po obu stronach Łyny – rzeki, która wypływa w rejonie Nidzicy, by na terenie Rosji połączyć się z Pregołą. Cechą charakterystyczną tego obszaru jest krajobraz, ukształtowany w czasie ostatniego zlodowacenia. Do dziś w tutejszym pejzażu ważną rolę odgrywają wały morenowe, ciągnące się od Morąga po Nidzicę. Inną ciekawostką, często występującą na terenie Pojezierza Mazurskiego, są misy pojezierne oraz doliny polodowcowe, w których występują ciekawe łąki oraz torfowiska. Równie ważnym elementem lokalnego krajobrazu są jeziora. Do tych największych zaliczają się jeziora: Łańskie, Dadaj, Luterskie oraz Kalwa. Co je łączy? Urozmaicona linia brzegowa, spora ilość wysp oraz dogodne warunki dla tych, którzy stawiają na sporty wodne.
Wycieczki po terenie Pojezierza Olsztyńskiego mogą też dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń miłośnikom historii oraz zabytkowych budowli. Główną atrakcją jest tu Olsztyn, znany z ciekawego zamku. To dawna siedziba kapituły warmińskiej, która obecnie pełni rolę placówki muzealnej. Innym ważnym miastem w tej części kraju jest Lidzbark Warmiński, znany z zamku biskupiego oraz pięknej kolegiaty. Ciekawym kościołem Dobrego Łotra – św. Dyzmy kusi Barczewo, znane też jako rodzinna miejscowość kompozytora Feliksa Nowowiejskiego (autora muzyki do “Roty”). Ciekawym punktem na turystycznej mapie tego Pojezierza jest też Olsztynek, na terenie którego można zwiedzić jedyne w swoim rodzaju Muzeum Budownictwa Ludowego. Inną ciekawą placówką jest Muzeum Pszczelarstwa i Dawnego Sprzętu Rolniczego w Czerwonce, do którego również w czasie wycieczki po Pojezierzu Olsztyńskim warto zajrzeć.

Urlop na terenie Pojezierza Olsztyńskiego to gwarancja udanej zabawy oraz moc wrażeń dla każdego. Dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz ogromna ilość atrakcji sprawia, że zaplanowanie wypoczynku w tej części Pojezierza Mazurskiego nikomu nie sprawi większych problemów. A czy warto postawić na wypoczynek w tym miejscu? O tym każdy z nas powinien się przekonać osobiście.

Dodaj komentarz