Słowenia na wakacje

Słowenia na wakacje

Rozważając plany wakacyjne warto wziąć pod uwagę piękne europejskie kraje, jak na przykład Słowenię. Słowenia, to państwo dawnej Jugosławii. Jest piętnaście razy mniejsze od Polski. Leży nad Morzem Adriatyckim. Jest państwem graniczącym z wieloma ciekawymi krajami, jak Włochy, Austria, Węgry i Chorwacja, do których również przy okazji można się udać. I za jednym zamachem zwiedzić kilka krajów.
Słowenia obejmują dwie strefy klimatyczne. Panuje tam strefa klimatów podzwrotnikowych i strefa klimatów umiarkowanych. Ta ostatnia obejmuje większą cześć kraju. Językiem urzędowym jest język słoweński. Lecz bez problemu można dogadać się w języku angielskim podobnie, jak w każdym innym kraju. Stolicą państwa jest Lublana położona w centrum Słowenii.
Będąc w Słowenii koniecznie trzeba odwiedzić Lublanę, ponieważ posiada ona wiele do zaoferowania turystom. Przede wszystkim piękne widoki, ponieważ miasto otoczone jest górami. Koniecznie trzeba zajrzeć na stare miasto znajdujące się u podnóża wzgórza zamkowego. A także zobaczyć najważniejsze Kościoły w Lublanie, średniowieczny zamek górujący nad stolicą, Muzeum Historii Słowenii, Muzeum Kukiełek, Muzeum Iluzji, Ratusz, Park Historyczny Zvezda, osiemnastowieczną fontannę, Galerię Narodową, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, oraz osadę z czasów rzymskich. Pospacerować alejkami Parku Tivola, który jest największym parkiem miejskim w Lublanie. Albo udać się na rejs po Lublanice, rzece przepływającej przez stolicę Słowenii.
Słowenia zachwyca nie tylko plażami, ale również zabytkami i komfortem. Ponieważ jest ona jednym z najzamożniejszych krajów Europy Wschodniej. Kraj ten jest członkiem NATO, oraz członkiem Unii Europejskiej i członkiem strefy euro.
Będąc w Słowenii można poczuć atmosferę gór, gdyż jest to kraj górzysty i wyżynny. Miłośnicy natury również będą zadowoleni, gdyż Słowenia jest jednym z najbardziej zalesionych państw na świecie. Lasy zajmują aż około 50 % terytorium państwa. Poza tym na terenie Słowenii istnieje możliwość zobaczenia jaskiń i podziemnych rzek. Ciekawostką może być to, że jaskinia Vrtoglavica znajdująca się w Alpach posiada najgłębszą studnie jaskiniową na świecie. W Słowenii znajduje się też jedna z największych na świecie skoczni narciarskich, na której odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich.
Biorąc pod uwagę wszystkie atrakcje Słowenii trzeba przyznać, że turyści nie zawodzą. Każdego roku kraj ten odwiedza ponad trzy miliony turystów i wczasowiczów. Co przynosi dla kraju około dwóch i pół miliarda dolarów zysku.

Dodaj komentarz