Praktyczne porady przed podróżą po Polinezji

Praktyczne porady przed podróżą po Polinezji

Polinezja to przede wszystkim wysokie temperatury wody i powietrza, na które można liczyć przez cały rok. Występuje tu jednak także pora deszczowa. Na takich wyspach jak Moorea, Markizy, Tahiti czy Tubuai, które są pochodzenia wulkanicznego można się spodziewać największej liczby opadów w miesiącach od listopada do kwietnia. Na koralowych atolach zaś opadów jest mniej i są one bardziej regularne.

Jeśli chodzi o temperatury powietrza to na Markizach, Bora-Bora, Tahiti czy Tuamotu wahają się one od 28 do 31 stopni Celsjusza, a na wyspach Tubua oraz Gambiera od 23 do 28 stopni Celsjusza. Cieplejszej wody również można się spodziewać w okolicach wysp Bora-Bora, Tahiti czy Markizów, natomiast nieco chłodniejsze obok wysp Tubuai i Gambiera.

Międzynarodowe lotnisko na Tahiti jest niejako bramą wjazdową na Polinezję. Znajduje się ono około 6 kilometrów na zachód od Papeete. Niestety wybierając się w te rejony w Polsce nie można liczyć na lot bezpośredni, trzeba zaś przygotować się na co najmniej dwie przesiadki. Czas samego lotu zaś wynosi około 20 godzin plus oczekiwanie na lotniskach. Pomiędzy poszczególnymi wyspami Polinezji kursują statki, promy, a niejednokrotnie również samoloty. Na samych wyspach natomiast można poruszać się wynajętym samochodem, taksówką czy też autobusem.

W Polinezji Francuskiej mieszkańcy posługują się językiem francuskim lub też tahitańskim, a walutą jest frank oraz euro, ale już na Wyspie Wielkanocnej jednak w ogólnym użyciu jest hiszpański, a płacić można dolarami amerykańskimi. Najczęściej nie ma obowiązkowych szczepień, zaleca się jednak szczepienia przeciwko tężcowi, żółtaczce typu A oraz B i chorobie Heinego-Medina.

Polinezja jest raczej bezpieczna. Przykładowo Hawaje są jednym z najbardziej bezpiecznych stanów USA, podobnie Wyspy Samoa. Niezwykle życzliwi, uśmiechnięci i pełni radości mieszkańcy witają turystów na Markizach, a Wyspa Wielkanocna to oaza spokoju, gdzie przestępczość jest bardzo niska i nie występują zagrożenia ani związane z jadowitymi zwierzętami ani szczególnymi chorobami.

Wybierając się do Polinezji warto pamiętać, by chronić się przed komarami, słońcem, a także pic jedynie wodę butelkową lub przegotowaną. Owoce i warzywa trzeba oczywiście umyć przed spożyciem.

Polinezja to niesamowite miejsca, tradycje i ludzie. Archipelag ten to obfitość atrakcji, słońca oraz widoków, które zapierają dech w piersiach i choć podróż tu nie należy do najkrótszych to jednak warto choć raz zobaczyć którąś z wysp i poczuć życie w zupełnie nowy sposób.

Dodaj komentarz