Trasa Świętego Stanisława w Krakowie

Trasa Świętego Stanisława w Krakowie

Kraków jest miastem bardzo magicznym, idealnym do spędzenia weekendu z ukochaną osobą, szalonego wypadku z przyjaciółmi czy też wycieczki śladami historii. Pełnym zabytków których dawny blask podziwiać możemy do dziś. To miasto i niepowtarzalnym klimacie, ciężkim do wyrażenia prostymi słowami.
Dobrym szlakiem do odbycia wycieczki jest krakowska Trasa Świętego Stanisława. Swój początek ma ona na Wawelu, a dokładniej zaczyna się od archikatedralnej bazyliki śś. Wacława i Stanisława, miejsca które w historii Polski odegrało niebagatelną rolę. Wawel to miejsce nie tylko koronacji, ale również pochówku wielu znaczących dla kraju osobistości. Spoczywają tu Adam Mickiewicz, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Juliusz Słowacki, Władysław Sikorski. Główna nawa katedry stanowi jednocześnie sarkofag biskupa św. Stanisława. Kolejnym punktem na szlaku jest Kościół św. Bernarda ze Sieny pochodzący z XV wieku. Niestety w bestialski sposób został on zniszczony przez Szwedów około 200 lat po zbudowaniu. Na szczęście został on odbudowany, jednak w nieco zmienionej formie niż pierwotna. Wychodząc z kościoła możemy pospacerować wzdłuż wiślańskich bulwarów. Kierując się nurtem rzeki dochodzimy do kolejnych obiektów sakralnych – kościoła śś. Michała i Stanisława oraz zespołu klasztornego należącego do Ojców Paulinów. Historia wskazuje to właśnie miejsce, jako świadka śmierci biskupa Stanisława Szczepkowskiego, który w tragiczny sposób zginą z rąk ówczesnego króla Bolesława Śmiałego ( wydarzenie to datowane jest na rok 1079). W klasztorze odnaleźć można również krypty postaci silnie związanych z historią Polski. Spoczywają tu między innymi Jan Długosz, Jacek Malczewski, Wincenty Pol, Karol Szymanowski, Czesław Miłosz. Kolejnym kościołem jaki napotkać można na Trasie Świętego Stanisława jest kościół św. Katarzyny, wybudowany na wyraźną prośbę Ojców Augustianów, przybyłych do Krakowa z Pragi. Należy od do klasycznego przykładu budowli w stylu gotyckim, jednej z najlepszych pod tym względem w mieście. Wychodząc z świątyni, podążając ulicami najpierw Augustiańską, następnie Skawińską trafiamy nigdzie indziej jak na ulicę Krakowską, gdzie znajduje się Dom Brata Alberta po jednej stronie ulicy, a barokowy kościół oraz klasztor Ojców Bonifratów po drugiej. Za tymi budowlami znajduje się plac Wolnica, niegdyś stanowiący rynek Kazimierza, w pobliżu którego obecnie zajrzeć można do Muzeum Etnograficznego.
Cała Trasa Świętego Stanisława prowadzi przez większość z miejsc znajdujących się w Krakowie z którymi biskup za czasów swojego życia był bardzo mocno związany. Długość całego szlaku wynosi około 2. 3 km, zatem nie będzie to bardzo męcząca piesza wycieczka, ale niewątpliwie bardzo ciekawa.

Dodaj komentarz