Jakie miejsca na Mazurach warto zwiedzić?

Jakie miejsca na Mazurach warto zwiedzić?

Mazury to region Polski, który bez wątpienia jest bardzo urokliwy i obfituje w miejsca warte odwiedzenia.

Jedną z atrakcji są przepiękne jeziora, dlatego Mazury są określane jako ich kraina. Co więc warto zobaczyć?

Mazurskie “wodne” atrakcje:

Oprócz wspomnianych jezior, o których będzie jeszcze mowa, warto zapoznać się z siecią kanałów, które je łączą. Ich obszar wynosi 150 km. Można skorzystać z przejazdów łodzią czy stateczkami.

Jezior w tym rejonie mamy około 2600. Najciekawsze z nich to:

  • Śniardwy: największe jezioro w Polsce, okolone wysepkami i zatokami, miejsce wypraw turystów, którzy lubią popływać łódkami, niestety dość niebezpieczne z uwagi na ukształtowanie za to uwielbiane przez wędkarzy
  • Jeziorak: najdłuższe jezioro, otoczone wieloma wysepkami, idealne miejsce na camping i wyprawę na jachty
  • Gim: najczystsze jezioro, nie ma tutaj możliwości korzystania z motorówek, jest to bardzo ciche miejsce

Mazurska przyroda:

Na terenie Mazur występuje Puszcza Piska. Przeważają tutaj lasy iglaste. Teren zamieszkuje wiele gatunków zwierząt. W miejscowości Kadzidłowo powstał Park Dzikich Zwierząt. Mammy tutaj możliwość karmienia, zabawy, głaskania zwierząt pod okiem przewodnika. Zamieszkują tutaj też takie zwierzęta jak rysie i wilki oraz drapieżne gatunki ptaków.

W okolicach jeziora Łukajno występuje Rezerwat łabędzia niemego.

W runie leśnym możemy spotkać przepiękne gatunki kwiatów takie jak storczyki i lilie.

W Mazurskim Parku Krajobrazowym również możemy podziwiać rzadkie gatunki zwierząt w tym żółwia błotnego oraz mnóstwo ptaków.

Miasta:

Najciekawszym dla turystów miastem na terenie Mazur jest Giżycko. Tutaj również znajduje się jeden z kanałów, które warto przepłynąć choćby żaglówką.

Ponadto warto odwiedzić tzw. Most Obrotowy, by zaobserwować momenty jego otwarcia i zamknięcia.

Dla wielbicieli szant odbywa się tutaj ich festiwal. Możemy tutaj zwiedzić Wieżę Ciśnień, zobaczyć hotel, który wcześniej był zamkiem krzyżackim lub teren dawnej twierdzy Boyen i powstałe tam Muzeum.

Kolejnym atrakcyjnym miastem jest Olsztyn, na którego terenie jest aż 16 jezior.  Warto odwiedzić tutaj Zamek Kapituły Warmińskiej, Planetarium i Obserwatorium, Bazylikę św. Jakuba czy Wysoką Bramę.

Będąc na Mazurach, turyści często udają się do Mrągowa, które jest miastem festiwali.

Inne atrakcje:

Na rowerzystów czekają przepiękne szlaki rowerowe. Na smakoszy gospody i gościńce pełne lokalnego jadła. Na zwolenników spokoju przepiękne miejsca, w których można się wyciszyć na łonie przyrody i nacieszyć wzrok widokami. Każdy znajdzie na terenie Mazur coś dla siebie dlatego warto się tam udać w najbliższe wakacje.

Dodaj komentarz