Jakie są najlepsze atrakcje na Sulawesi?

Jakie są najlepsze atrakcje na Sulawesi?

Bali, Jawa, Sumatra – ktokolwiek, kto planuje wycieczkę do Indonezji z pewnością często spotyka się właśnie z tymi wyspami. Z kilkunastu tysięcy indonezyjskich wysp zamieszkane jest kilkaset, a o dużym ruchu turystycznym można mówić w przypadku kilkunastu z nich. Sulawesi jest szczególnie ciekawą wyspą, ponieważ z jednej strony istnieje w świadomości turystów, a z drugiej wydaje się być w dużej mierze pozostawiona sama w sobie i nie zniszczona przez przemysł turystyczny. Co więc warto zobaczyć na tej wyspie?

Sulawesi –  wyspa dla fanów nurkowania

Najlepiej na Sulawesi odnajdą się bez wątpienia osoby, które albo są pasjonatami nurkowania, albo planują rozpoczęcie jego nauki. Oczywiście uprawia się tam także i inne sporty wodne, ale nie da się ukryć, że króluje właśnie nurkowanie. Jest tam tak wiele świetnych miejsc, w którym można się oddawać temu hobby, że aż trudno je wszystkie zliczyć. Można wymienić chociażby Wakatobi, park narodowy obejmujący aż cztery różne wyspy. Mówi się, że jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Podobnie jest zresztą w przypadku wysepki Bunaken czy wysp Togian. Dodatkowymi atrakcjami są czyste, rozciągające się na długie odległości plaże, a także piękne, gęste lasy. Nawet mimo ruchu turystycznego w miesiącach letnich powinniśmy być w stanie znaleźć spokojny, odosobniony kąt specjalnie dla siebie.

Niezwykłe parki narodowe

Jeśli uwielbiamy przyrodę i zwierzęta, to wybierając się na tą właśnie wyspę trafimy w dziesiątkę. Chociażby w samym tylko Parku Narodowym Lore Lindu dostrzec możemy ponad 77 różnych gatunków ptaków. Z kolei Park Narodowy Bogani Nani Wartabone zaoferuje nam gęsty last deszczowy, rzadko uczęszczany przez turystów i przepełniony unikatowymi wężami, małpami i ptakami. Niemal każdy park będzie miał nam do zaoferowania coś wyjątkowego i niezwykłego, czego nie bylibyśmy w stanie zaobserwować nigdzie indziej. Co ważne, zwłaszcza w przypadku mniej popularnych szlaków, do gęstych lasów zdecydowanie najmądrzejszym wyborem jest udawanie się wyłącznie z doświadczonym przewodnikiem. Pomijając już zagrożenie związane z dzikimi zwierzętami, w każdej chwili możemy się tam po prostu zgubić.

Tradycyjne indonezyjskie wioski

Wielu osobom zainteresowanym Indonezją nie będzie już trzeba przedstawiać Tana Toraja. Jest to plemię, które do dzisiaj nie uległo w dużej mierze współczesnym wpływom i wciąż przestrzega starych zwyczajów, które turystom mogą wydawać się bardzo nietypowe. Duże wrażenie na odwiedzających robią zawsze bardzo skomplikowane rytuały pogrzebowe, które w niczym nie przypominają tych europejskich. Na terenie całej wyspy znajduje się oczywiście więcej tego typu wiosek, ale to właśnie Tana Toraja jest najbardziej rozpoznawalna.

Sulawesi jest niezwykle ciekawą wyspą, którą turyści często pomijają na korzyść tych bardziej znanych, z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Warto jednak dać jej szansę, ponieważ ma bardzo wiele do zaoferowania.

Dodaj komentarz