Co warto zobaczyć w Krakowie – lista atrakcji

Co warto zobaczyć w Krakowie – lista atrakcji

Mówi się, że Kraków jest stolicą Małopolski i trudno się z tym nie zgodzić. Jest to miasto, które z jednej strony zachwyca swoją historią oraz architekturą a z drugiej nowoczesnością i tętniącym życiem. Każdy, kto mieszka w Polsce, powinien choć raz odwiedzić Kraków i poczuć jego urok. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę miejsc, które warto odwiedzić podczas pobytu w Krakowie. Punkty te sprawdzą się idealnie także jako lista miejsc wartych odwiedzenia na wycieczki szkolne 2 dniowe.

 

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Rynek Główny

Jeśli planujesz zwiedzanie miasta, to swoją podróż zacznij od Rynku Głównego. Jest to jedno z bardziej oczywistych miejsc, jakie można odwiedzić, jednak można znaleźć tam wiele ciekawych rzeczy. Krakowski rynek główny to jeden z największych nie tylko w Polsce, ale i na świecie placów miejskich. Wokół niego możemy spotkać wiele pięknych kamienic, straganów z upominkami i pamiątkami oraz zabytków. Niedaleko rynku znajduje się także słynny Kościół Mariacki, który jest kolejnym obowiązkowym punktem wycieczki.

Sukiennice

Sercem Rynku w Krakowie są Sukiennice. W ich wnętrzu można znaleźć liczne stoiska z pamiątkami. Tak jak kiedyś jest to budynek, który spełnia przede wszystkim funkcję handlową. Pierwsze kramy Sukienne powstały za panowania Bolesława Wstydliwego. Są one jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Krakowa.

Kościół Mariacki

Jednym z największych symboli Krakowa jest właśnie słynny Kościół Mariacki. Zbudowano go na przełomie XIV I XV wieku. Posiada dwie wieże różnej wysokości. Wyższa mierzy 82 metry z kolei niższa 69 metrów. W środku można podziwiać liczne dzieła sztuki oraz słynny Ołtarz Mariacki Wita Stwosza.

Brama Floriańska i Barbakan

Barbakan znajduje się na plantach przed bramą Floriańską, po południowej stronie ul. Basztowej. Został wzniesiony za panowania Jana Olbrachta, który obawiał się najazdu włosko-tureckiego. Pełnił funkcję obronną i jest jednym z nielicznych zachowanych w Europie budynków tego typu. Dziś w obiekcie tym możemy zobaczyć m.in. muzeum, radio czy też hotel. Można tu także zjeść posiłek z widokiem na Kraków.

Wawel

Wawel jest nazwą wzgórza, na którym znajduje się Zamek Królewski. Znajduje się tam także słynna bazylika św. Stanisława i św. Wacława oraz krypty, które są miejscem pochówku Polskich władców i wybitnych przedstawicieli naszego narodu.

Kopiec Kościuszki

Jest to kopiec poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, który znajduje się na Wzgórzu bł. Bronisławy w zachodniej części miasta. Zarówno mieszkańcy Krakowa, jak i weterani powstań chcieli oddać cześć zmarłemu bohaterowi poprzez usypywanie kopca.

Planty

Planty podzielone są na osiem ogrodów, które od wielu lat są istotnym elementem Krakowskiego krajobrazu oraz miejscem wypoczynku mieszkańców, oraz turystów. Można w nich podziwiać zabytkowe pomniki oraz rzeźby.

1 Comment

Dodaj komentarz