Samochodem na urlop – czyli jak przygotować się do podróży

Samochodem na urlop – czyli jak przygotować się do podróży

Sezon letni to czas, w którym większość Polaków chętnie wyjeżdża na zagraniczny urlop. Często decydujemy się na dalekie podróże samolotem do ciepłych krajów, ale równie chętnie jako środek transportu wybieramy własne auto i odwiedzamy sąsiadujące z nami państwa. Jeśli jesteś zwolennikiem samochodowych wycieczek i to właśnie autem chcesz wyjechać w wakacyjną podróż, to musisz się do tego odpowiednio przygotować. Zobacz, o czym warto pamiętać przed podróżą samochodem, aby uniknąć niemiłych niespodzianek i zapewnić sobie i pasażerom komfortową jazdę.

Przegląd auta

Jedną z najważniejszych rzeczy, którą trzeba zrobić przed wyruszeniem w podróż, jest przegląd samochodu. Pamiętaj, że pokonanie na raz kilkuset kilometrów może być dla Twojego samochodu dużym wyzwaniem i musisz go do tego przygotować – szczególnie jeśli od ostatniego przeglądu minęło już trochę czasu. Szczególną uwagę zwróć na układ hamulcowy, kierowniczy oraz zawieszenie auta. Nie bez znaczenia jest też stan silnika, poziom oleju, ciśnienie w oponach, stan wycieraczek i klimatyzacja. Letnie dni potrafią być naprawdę upalne, a w samochodzie temperatura jest jeszcze wyższa niż na zewnątrz. Warto więc zadbać o to, aby klimatyzacja w aucie była sprawna i zapewniała komfort podczas podróży Tobie i wszystkim pasażerom. Przed przeglądem możesz wspomnieć mechanikowi, że wyruszasz w podróż i zależy Ci na tym, aby auto było odpowiednio przygotowane – będzie wiedział, na co zwrócić szczególną uwagę.

Przepisy w innych krajach

Zanim wyruszysz w podróż, powinieneś ustalić trasę, przez którą będziesz przejeżdżał. Możesz dzięki temu skrócić czas jazdy i zapoznać się z przepisami drogowymi, które panują na drogach krajów, przez które będziesz jechał. To, co u nas nie jest obowiązkowe lub karane w innych państwach może wyglądać inaczej i za nie stosowanie się do zasad możesz dostać mandat. Warto też sprawdzić opłaty za poszczególne odcinki dróg lub winiety. Przy okazji zapoznaj się też z dozwolonymi prędkościami na poszczególnych odcinkach trasy i sprawdź, które drogi są najmniej zakorkowane.

Awaria samochodu za granicą – jak się zachować?

Czasem mimo wykonanego przeglądu samochód i tak ulega awarii i odmawia dalszej jazdy. Co zrobić, gdy taka sytuacja przydarzy się nam za granicą np. w Niemczech? Przede wszystkim nie panikuj i sprawdź, czy jesteś w stanie samodzielnie naprawić usterkę. Jeśli nie to laweta w Berlinie może Ci pomóc i naprawić samochód na postoju lub odholować go do Polski. Laweta w Berlinie przyjedzie na miejsce, w którym się zatrzymałeś o każdej porze i dopasuje rodzaj usług do Twoich potrzeb.

Dodaj komentarz