Wulkany Indonezji – co warto o nich wiedzieć?

Wulkany Indonezji – co warto o nich wiedzieć?

Indonezja położona jest w bardzo wyjątkowym miejscu. Ten kraj jest zróżnicowany nie tylko pod względem fauny i flory, ale także geografii. Właściwie każdy turysta powinien znaleźć tam coś, co mu się spodoba i przyciągnie jego uwagę. Dla niektórych będą to rajskie plaże a dla innych wulkany, których jest tam pod dostatkiem. To właśnie wulkany na Bali i w całej Indonezji przyciągają co roku tysiące turystów z całego świata, którzy marzą o zdobyciu choć jednego szczytu. Co warto wiedzieć o wulkanach w Indonezji? Podpowiadamy.

Położenie Indonezji

Jak już wspomnieliśmy, Indonezja ma bardzo ciekawe położenie geograficzne. Znajduje się tam kilkaset wulkanów, a część z nich do dziś jest aktywna. Jest tak, ponieważ kraj ten znajduje się w tak zwanym pierścieniu ognia. Najprościej mówiąc, jest to linia brzegowa, która przebiega przez kilka krajów w tym przez Indonezję. Pierścień ognia ma ok. 40 000 km długości i to właśnie w obszarach, które obejmuje, znajduje się najwięcej wulkanów i najczęściej dochodzi do trzęsień Ziemi.

Przez fakt, że znajduje się tam aż tyle wulkanów, Indonezja ma dość burzliwą i nieprzyjemną przeszłość. Erupcje wulkanów od zawsze były tam na porządku dziennym jednak pewnego dnia, który miał miejsce ponad 70 tysięcy lat temu doszło do wielkiego wybuchu. Miało to miejsce na Sumatrze i po tym wydarzeniu na ludzkość spadła nieprzerwana Zima.

Kolejnym wybuchem, o którym warto wiedzieć, jest wybuch wulkanu Krakatau, który jest uważany za najgłośniejszy wybuch w historii. Naukowcy twierdzą, że skutkiem erupcji były fale tsunami i trzęsienia Ziemi w skutek, których zginęło kilkadziesiąt tysięcy osób.

Oba te wybuchy miały miejsce kilkaset lat temu, jednak ich siła była na tyle duża, że wspominane są po dziś dzień. Niestety można również wymienić kilka erupcji, które miały miejsce we współczesnych czasach. Jedną z nich jest wybuch wulkanu Agung na Bali. Do dziś ten wulkan uważany jest za czynny, a wulkany na Bali dalej budzą wielkie emocje wśród mieszkańców i turystów.

Wulkany Indonezji – czy jest się czego bać?

Wiele turystów przyjeżdża do Indonezji właśnie po to, aby doświadczyć trekkingu po wulkanach. Zdobycie szczytu jest czymś bardzo ekscytującym i nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na tego typu rozrywkę. Jednak czy jest się czego bać? Naszym zdaniem, jeśli przed wyjazdem sprawdzicie ostrzeżenia dotyczące wulkanów i będziecie w razie potrzeby stosować się do zaleceń władz, to nic Wam nie grozi. Wybuch wulkanu da się po części przewidzieć i odpowiednio szybko zareagować ostrzegając o tym mieszkańców i przyjezdnych. Dlatego zagrożenie nie jest zbyt duże i nie trzeba obawiać się przebywania niedaleko wulkanów – nawet tych aktywnych.

Dodaj komentarz