Zielona szkoła – co to jest i jak wygląda?

Zielona szkoła – co to jest i jak wygląda?

Powoli zbliża się sezon zielonych szkół, a co za tym w klasach naszych pociech niedługo pojawią się pierwsze propozycje wyjazdów. Martwisz się, że Twojemu dziecku nie spodoba się wyjazd na zieloną szkołę? Wydaje Ci się, że takie wycieczki do niczego się nie przydają? Wbrew pozorom wyjazd na zieloną szkołę to dobry pomysł. Zobacz dlaczego.

Czym jest zielona szkoła?

Zielone szkoły polegają na kilkudniowym wyjeździe w trakcie trwania roku szkolnego. Zazwyczaj odbywają się wczesną jesienią lub późną wiosną, gdy pogoda najbardziej sprzyja, a dzieci nie mają jeszcze na głowie zbyt wielu sprawdzianów i nauki. Wycieczki odbywają się w miejscach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i to właśnie przez to zyskały miano „zielonej szkoły”.

Wyjazdy najczęściej odbywają się na Maurach, Kaszubach, w górach lub nad morzem. Co ciekawe podczas takiej wycieczki dzieci realizują podstawę programu dydaktycznego. Zielone szkoły, to połączenie nauki z zabawą, przez co dzieci o wiele lepiej przyswajają wiedzę i chętnie uczestniczą w różnych aktywnościach. Podczas takiego wyjazdu mają okazję poznać nowe miejsca, zabytki, kulturę, a także języki.

Celem zielonej szkoły jest zróżnicowanie procesu nauczania, a podczas wycieczki dzieci zdobywają wiedzę z różnych dziedzin. Szczególny nacisk kładzie się na nauki polonistyczne, przyrodnicze i plastyczne. Dodatkowo dzieci stale się ruszają i zdobywają nowe umiejętności np. to jak obsługiwać kompas i korzystać z mapy.

Jak wygląda dzień na zielonej szkole?

To jak Twoje dziecko spędzi dzień podczas takiej wycieczki, zależy od programu wyjazdu. Zazwyczaj dzień zaczyna się poranną pobudką, po której dzieci mają czas na przygotowanie się do śniadania. Po śniadaniu dzieci biorą udział w tradycyjnych lekcjach, które nie trwają więcej niż 4 godziny. Po takich lekcjach przychodzi czas na różne aktywności i atrakcje. Najczęściej jest to zwiedzanie miasta, oglądanie zabytków i poznawanie legend. Podczas takich aktywności dziecko stale uczy się nowych rzeczy i przyswaja wiedzę, która podana jest w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Nie brakuje także czasu na obiad oraz kolację, która czasem przybiera formę ogniska.

Dlaczego warto wysłać dziecko na zieloną szkołę?

To przede wszystkim wyjątkowa przygoda, którą Twoje dziecko jeszcze przez długi czas będzie wspominać z uśmiechem na twarzy. Zielone szkoły nie tylko uczą, ale także są świetną zabawą. Taki wyjazd jest miłym oderwaniem się od szkolnej ławki, w której nie raz dziecko się nudzi.

Dodaj komentarz