Jak przygotować się do chodzenia po górach? Rady dla początkujących

Jak przygotować się do chodzenia po górach? Rady dla początkujących

Niedługo wyjeżdżasz w góry i zacząłeś zastanawiać się, czy Twoja kondycja jest wystarczająca dobra aby iść na kilkugodzinny spacer? Jeśli do tej pory prowadziłeś raczej siedzący tryb życia, to powinieneś się odpowiednio przygotować do górskich wędrówek, które wymagają siły. Razem z https://www.activ8.pl/ przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek odnośnie tego, jak przygotować się do chodzenia po górach, tak aby Twój wyjazd był udany i bezpieczny.

Dopasuj aktywność do swojej kondycji

W górach znajdziesz mnóstwo szlaków, od tych skomplikowanych po te idealne dla osób początkujących. Jeśli do tej pory nie byłeś fanem chodzenia po górach i czeka Cię pierwsza wyprawa, to nie przesadzaj z ilością kilometrów do pokonania. W górach jest bardzo dużo miejsc, które są dostępne dla każdego, zanim jednak ruszysz w drogę, zastanów się, czy jesteś w stanie wędrować przez kilka godzin, aby zobaczyć dane miejsce. Może na sam początek zaplanuj krótką wyprawę? Jeśli to będzie za mało, to możesz podnieść poprzeczkę trochę wyżej. Zadbaj też o swoje stawy. Jeśli do tej pory byłeś typem kanapowca, to możesz je nieźle zaskoczyć kilkunastu kilometrową podróżą. Przed wędrówką użyj kolagen naturalny na stawy, który uchroni Cię przed kontuzją.

Poćwicz przed wyjazdem

Jeśli do Twojego wyjazdu zostało jeszcze trochę czasu, to warto znaleźć trochę czasu na ćwiczenia. Zacznij regularnie chodzić na spacery i wykonuj ćwiczenia dostosowane do Twojej sprawności. Nie musisz od razu porywać się na długodystansowe biegi, wystarczy, że codziennie dostarczysz swojemu organizmowi odpowiednią dawkę ruchu. Dzięki temu górskie wędrówki będą dla Ciebie łatwiejsze i będziesz mógł wybierać dłuższe szlaki.

Przygotuj odpowiedni strój

Jedną z najważniejszych części garderoby, podczas górskich wycieczek są oczywiście buty. Jeśli wybierasz się na długie szlaki, to zapomnij o trampkach i zwykłych adidasach. Najlepszym wyborem będą buty trekkingowe, które zakrywają kostkę i są wodoodporne. Nie musisz od razu wydawać na nie fortuny, wystarczy, że wybierzesz model ze średniej półki, który sprawdzi się podczas wycieczek w góry raz na jakiś czas. Zaopatrz się też w odpowiednie skarpetki, powinny być grube i długie. Ochronią Cię przed otarciami i powstawaniem bolesnych pęcherzy.

Przygotuj plan trasy

Zanim wyruszysz w podróż, dokładnie zaplanuj sobie trasę, którą masz zamiar pokonać. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile kilometrów musisz pokonać i jak dużo czasu Ci to zajmie. Prześledź najpopularniejsze szlaki, w okolicy i wybierz ten, który dostosowany jest do Twojej kondycji. Raczej staraj się unikać rzucania na głęboką wodę, jeśli Twoje doświadczenie w górskich wędrówkach nie jest za duże. Istnieje wiele pięknych szlaków, które są idealne dla niedoświadczonych turystów, na sam początek wybieraj właśnie takie.

1 Comment

  1. Myślę, że najważniejsze porady zawarte zostały przez autora wpisu. Jeśli jesteś typem kanapowca, a wysiłek fizyczny sprawia Ci nie lada problem przed pierwszą wyprawą w góry zadbaj przede wszystkim nieco o swoją kondycję.

Dodaj komentarz